ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ - ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Στην υπ’ αριθμ. 9/20.1.2022 συνεδρίαση της Συγκλήτου, κατά τη συζήτηση του θέματος για την εξεταστική χειμερινού εξαμήνου τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους, με στόχο τη διασφάλιση της μέγιστης δυνατής ασφάλειας και προστασίας της υγείας των συμμετεχόντων στις εξετάσεις φοιτητών, καθηγητών και επιτηρητών και σύμφωνα με τα υπ’ αριθμ. 2293/Ζ1/10.1.2022 και 4714/Ζ1/14.1.2022 έγγραφα του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Ευάγγελου Συρίγου, ομόφωνα αποφασίστηκαν τα εξής:

• Η διενέργεια εξετάσεων κατά την εξεταστική περίοδο του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 (γραπτές ή προφορικές) πραγματοποιείται με φυσική παρουσία σε χώρους που θα υπάρχει μόνιμος εξαερισμός, με ανοικτά παράθυρα, καθώς και καθαρισμός του αέρα μέσω των εγκατεστημένων συσκευών.
  • Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική καθ’ όλη τη διάρκεια της εξέτασης για όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή. Συστήνεται η χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (FFP2 ή KN95) ή εναλλακτικά διπλής μάσκας.
  • Για την προστασία όλων από τη διασπορά του Covid-19 θα τηρηθεί το επικαιροποιημένο υγειονομικό πρωτόκολλο που είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου (αρ. συνεδρ. 25/14.1.2022 του Πρυτανικού Συμβουλίου).
  • Οι φοιτητές που θα προσέλθουν στις εξετάσεις, θα πρέπει υποχρεωτικά να έχουν μαζί τους το πιστοποιητικό εγγραφής τους στην πλατφόρμα edupass, όπως επίσης και το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης (σε ισχύ) ή βεβαίωσης αρνητικού εργαστηριακού ελέγχου κατόπιν διεξαγωγής μοριακού τεστ (PCR) έως εβδομήντα δύο (72) ωρών ή γρήγορου τεστ αντιγόνου (rapid) έως σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν την προβλεπόμενη ώρα έναρξης της εξέτασης του μαθήματος, καθώς και το δελτίο φοιτητικής ταυτότητας. Οι επιτηρητές πριν την έναρξη της εξέτασης, θα διενεργούν τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας και των προαναφερθέντων πιστοποιητικών.
  • Για τους αλλοδαπούς ή άλλους φοιτητές που δεν διαθέτουν Α.Μ.Κ.Α. ή κωδικούς TAXISNET για εναλλακτικό τρόπο σύνδεσης και αυθεντικοποίησης στην πλατφόρμα edupass, η συμμετοχή τους στην εξεταστική διαδικασία θα γίνεται με τη διαδικασία ελέγχου ταυτοπροσωπίας και παράλληλη επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή πιστοποιητικού νόσησης, ή πιστοποιητικού αρνητικού PCR έως εβδομήντα δύο (72) ωρών ή γρήγορου τεστ αντιγόνου (rapid) έως σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν την προβλεπόμενη ώρα έναρξης της εξέτασης του μαθήματος, καθώς και το δελτίο φοιτητικής ταυτότητας.
  • Φοιτητές που νοσούν με λοίμωξη δεν θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις για όσο χρονικό διάστημα βρίσκονται σε απομόνωση σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο απομόνωσης. Η απουσία τους λόγω νόσησης τεκμαίρεται αποκλειστικά και μόνο μέσω της καταγραφής τους στην πλατφόρμα edupass. Οι συγκεκριμένοι φοιτητές θα εξεταστούν στα μαθήματα στα οποία υποχρεωτικώς απουσίαζαν, κατά το χρονικό διάστημα από 21 έως 26 Φεβρουαρίου 2022.
  • Αλλοδαποί φοιτητές που νοσούν με λοίμωξη και δεν θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις, μπορούν να εξεταστούν στα μαθήματα στα οποία υποχρεωτικώς απουσίαζαν έχοντας ως τεκμήριο την παρουσίαση θετικού μοριακού τεστ (PCR) ή την παρουσίαση θετικού τεστ αντιγόνου (rapid) κατά το χρόνο εξέτασης.