Εκδήλωση γνωριμίας με την ομάδα εθελοντών φοιτητών/τριών της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων Πανεπιστημίου Μακεδονίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας η ομάδα εθελοντών φοιτητ@ν genderMAK της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σας προσκαλεί την Τρίτη 8 Μαρτίου 2022 στους χώρους του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε ένα ολοήμερο γνωριμίας.

Πρόγραμμα:

12.00-15.00 Φιλανθρωπικό bazaar με χειροποίητες κατασκευές της ομάδας εθελοντ@ν Μπροστά από την Αίθουσα Συνεδρίων 1ος όροφος

13.00 -15.00 Ομιλίες-Παρουσιάσεις, Αίθουσα Συνεδρίων

Χαιρετισμός της Προέδρου της Επιτροπής Ισότητας Φύλων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγήτριας Τμήματος ΒΣΑΣ Φωτεινής Τσιμπιρίδου

- Σαββούλα Τορνικίδου, προπτυχιακή φοιτήτρια "Αναστοχασμοί σχετικά με σημαντικές προσωπικότητες και την επίδρασή τους στη γυναικεία ενδυνάμωση σήμερα"

- Ζωή Παπαδάκη, μεταπτυχιακή φοιτήτρια Τμήματος Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Ενηλίκων "Ισότητα των φύλων στο σχολείο: μία βιωματική προσέγγιση"

- Μαρία Φαρμακίδη, δικηγόρος, στέλεχος του Κέντρου Ισότητας «Διοτίμα» "Προσεγγίζοντας ζητήματα έμφυλων διακρίσεων στο χώρο εργασίας"

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση.

Η συζήτηση θα πλαισιωθεί από καλλιτεχνικές δημιουργίες των μελών της ομάδας genderMAK.

Θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε και στην σελίδα: https://www.uom.gr/eif/ekdhloseis/ekdhlosh-gnorimias-omada-ethelonton-foitht-gendermak-eif-panmak

Eπισυνάπτεται η αφίσα της εκδήλωσης.