ΝΕΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+ 2021-2022

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+/Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων/ΚΑ103, ανακοινώνει νέα Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για την Κινητικότητα Διδακτικού Προσωπικού με σκοπό τη διδασκαλία ή την επιμόρφωση σε Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης ή σε άλλο συναφή οργανισμό σε χώρες του Προγράμματος εξαιρουμένης της συμμετοχής σε συνέδρια. Συγκεκριμένα, προβλέπεται η κινητικότητα  διδακτικού προσωπικού (Καθηγητές, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, Πανεπιστημιακοί Υπότροφοι) για:

α) επιμόρφωση σε συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο ή σε άλλο συναφή οργανισμό στο εξωτερικό η οποία μπορεί να έχει τη μορφή δράσεων κατάρτισης στο εξωτερικό (εκτός των συνεδρίων), παρακολούθησης εργασιών/περιόδων παρατήρησης ενώ δίνεται έμφαση σε περιόδους κατάρτισης διδακτικού προσωπικού των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων που τους επιτρέπουν να αναπτύξουν παιδαγωγικές δεξιότητες και δεξιότητες σχεδιασμού προγραμμάτων σπουδών,

β) διδασκαλία σε συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο με το οποίο έχει προηγουμένως συναφθεί διμερής συμφωνία (Inter-Institutional Agreement),

γ) συνδυασμένη μετακίνηση με σκοπό τη διδασκαλία και την επιμόρφωση σε Πανεπιστήμιο με τo οποίo έχει προηγουμένως συναφθεί διμερής συμφωνία (Inter-Institutional Agreement).

Οι προϋποθέσεις συμμετοχής, οι οδηγίες, το έντυπο της αίτησης και όλα τα σχετικά έγγραφα/δικαιολογητικά  καθώς και ο Κανονισμός Κινητικότητας Προσωπικού βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Γραφείου Erasmus στους παρακάτω  συνδέσμους:

Παρακαλούμε βρείτε παρακάτω το κείμενο της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Περίοδος Αιτήσεων: 13/04/2022-09/05/2022