Διεθνές Φεστιβάλ Μνημείων Θεσσαλονίκης στις 3, 4 και 5 Ιουνίου 2022

Το 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Μνημείων Θεσσαλονίκης, επιστρέφει στην πόλη για μια ακόμη χρονιά, στις 3-4-5 Ιουνίου, και μέσα από τους Δρόμους της Μουσικής, τους Δρόμους του Θεάτρου, τους Δρόμους των Εικαστικών καθώς και τον 6ο Μοναδικό Αγώνα Δρόμου Μνημείων  αναδεικνύει τα Μνημεία της Θεσσαλονίκης. Όλες οι Πολιτιστικές εκδηλώσεις προσφέρονται χωρίς εισιτήριο εισόδου, ενώ για την συμμετοχή στον Αγώνα Δρόμου Μνημείων υπάρχει κόστος εγγραφής 15 ευρώ.

Yedi Kule Conquest - Αγώνας Δρόμου Μνημείων

Στις 05 Ιουνίου του 2022 ο Μοναδικός  Αγώνας Δρόμου Μνημείων Θεσσαλονίκης Yedi Kule Conquest επιστρέφει! Η διαδρομή του αγώνα περνάει από 8 Μνημεία: Επταπύργιο, Μονή Βλατάδων, Όσιος Δαβίδ, Βυζαντινό Λουτρό, Άγιος Νικόλαος Ορφανός, Ισλαχανέ, Κήποι του Πασά, Πύργος της Αλύσεως (Τριγωνίου).

Ημερομηνία: 05 Ιουνίου 2022
Ώρα έναρξης: 19:00
Μήκος διαδρομής: 5,6km
*Tο κόστος της εγγραφής στον αγώνα δρόμου περιλαμβάνει και μια δωρεάν ξενάγηση στο Επταπύργιο.

Πληροφορίες και εγγραφές: https://www.timf.gr/festival-program/

Δρόμοι της Μουσικής

Την Παρασκευή 3 Ιουνίου το Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του ΠΑΜΑΚ μας επανασυστήνει τα μνημεία της Άνω Πόλης μέσα από μια μουσική σκυταλοδρομία. Το Σάββατο 4 Ιουνίου στον Ιερό ναό Αγίου Νικολάου Ορφανού (προαύλιο) θα πραγματοποιηθεί συναυλία με μουσικές της Ανατολικής Μεσογείου των φοιτητών της Κατεύθυνσης Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής ΜΕΤ. Την ίδια μέρα η ορχήστρα πνευστών ΜΕΤ παρουσιάζει στο Επταπύργιο πρωτότυπα έργα Ελλήνων συνθετών για ορχήστρα πνευστών και η Big Band μας υποδέχεται με γνωστά και λιγότερο γνωστά έργα για τζαζ ορχήστρα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του φεστιβάλ μνημείων Θεσσαλονίκης:

Παρασκευή 03/6/2022

Μουσική σκυταλοδρομία στα μνημεία και τα σοκάκια της Άνω Πόλης

Ώρα 19.00 - 19.15
Πολυχώρος Πολιτισμού Ισλαχανέ - πρώην Σχολή Τεχνών & Επαγγελμάτων Χαμιδιέ Υποδοχή κοινού και συναυλία με σύνολο βιολοντσέλων.

Περίπατος – πατινάδα (Φωνητικό Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής ΤΜΕΤ)

Ώρα 19.30 - 19.45
Προαύλιο Άγιου Νικολάου Ορφανού
Σύνολο Χάλκινων Πνευστών

Ώρα 20.00 - 20.15
Βυζαντινό Λουτρό Άνω Πόλης
Σύνολο Κλαρινέτων

Ώρα 20.30 - 20.40
Μονή Βλατάδων
Βυζαντινός Χορός

Ώρα 21.15
Ορχήστρα εγχόρδων (κεντρική εκδήλωση) σε έργα Σκαλκώτα, Grieg, Tchaikovsky κ.α.

Καθαρός χρόνος περιπάτου από Μνημείο σε Μνημείο (εκτός των συναυλιών):
60 λεπτά μαζί με τις στάσεις

Σάββατο 04/06/2022

Ώρα 19:00 - 20:30

Ιερός ναός Αγίου Νικολάου Ορφανού (προαύλιο) //Συναυλία με μουσικές της Ανατολικής Μεσογείου.

Οργανικά σύνολα σε πρωτότυπες συνθέσεις της ειδίκευσης «Ποιητική» και σε ήχους από παραδοσιακές μουσικές μέσα από το βλέμμα των φοιτητών της Κατεύθυνσης Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής ΜΕΤ.
Επιμέλεια: Σταμάτης Πασόπουλος, Θύμιος Ατζακάς, Χρίστος ΙσιδώρουΕπταπύργιο –

Ώρα 21.00 – 22.00

Επταπύργιο -Ορχήστρα πνευστών ΜΕΤ

Α' μέρος: Πρωτότυπα έργα Ελλήνων συνθετών για ορχήστρα πνευστών (Ντίνος Κωνσταντινίδης, Νίκος Αστρινίδης, Νίκος Σκαλκώτας και άλλοι).
Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Χασιώτης
Β' μέρος: Η Big Band του ΤΜΕΤ σε γνωστά και λιγότερο γνωστά έργα για τζαζ ορχήστρα.
Επιμέλεια: Αθανάσιος Ζέρβας

Δρόμοι του Θεάτρου

Οι φοιτητές και οι φοιτητριες του Τμήματος Θεάτρου στα πλαίσια του μαθήματος ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ V, και του «Έτους Καμπανέλλη», παρουσιάζουν το αρχαιοθεμο μονόπρακτο του έργου « Γράμμα στον Ορέστη» σε σκηνοθεσία/ σκηνική διδασκαλία Χριστίνας Χατζηβασιλείου σε μια site specific παράσταση σχεδιασμένη για το χώρο του Ισλαχανέ την Παρασκευή 3 Ιουνίου στις 20:00.

Δρόμοι των Εικαστικών

Το τμήμα Καλών Τεχνών του ΑΠΘ παρουσιάζει έκθεση ζωγραφικής με θέμα « Τα Μνημεία και εγώ. Ανάκληση και ερμηνεία της μνήμης». Η έκθεση θα παραμείνει στον Πολυχώρο Πολιτισμού Ισλαχανέ για όλο τον μήνα Ιούνιο. Εγκαίνια έκθεσης: Τετάρτη 1 Ιουνίου,  20:00

Διοργάνωση - Πολιτιστικός Σύλλογος “ΊΑΜΟΣ”

Συνδιοργάνωση - Οργανισμός Τουρισμού Θεσσαλονίκης

Με την υποστήριξη της Εφορίας Αρχαιοτήτων και της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας.