23.6.2022 Ρεσιτάλ όμποε και παρουσίαση Υποψήφιου Διδάκτορα κ. Χρήστου Τσόγια Ραζάκωφ

Ημερομηνία Έναρξης
2022-06-23 14:30:00

Ημερομηνία Λήξης
2022-06-23 17:00:00

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ:

Στις 23 Ιουνίου 2022, στις 3μμ, στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, θα παρουσιαστεί και θα ακουστεί για πρώτη φορά το ''Adagio e Rondo' του Josef Vizthum. To έργο, ιδιαίτερης ιστορικής σημασίας στο ελληνικό μουσικό ρεπερτόριο για όμποε, καθώς είναι το παλαιότερο έργο για όμποε και πιάνο που σχετίζεται με το νεοσύστατο ελληνικό κράτος (με αφιέρωση στον Γεώργιο τον Α'). Ανήλθε στην επιφάνεια κατά την διάρκεια διδακτορικής διατριβής υπό την επίβλεψη του Δρ. Κωνσταντίνου Χασιώτη. Επίσης, θα παρουσιαστούν δύο έργα από Έλληνες συνθέτες τον Δ. Τερζάκη και Β. Τενίδη. Συμπληρωματικά. θα υπάρξουν σύντομες εισαγωγικές ομιλίες από τον υποψήφιο διδάκτωρ του τμήματος Χρήστο Τσόγια-Ραζάκοβ στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής.

Αμφιθέατρο Πανεπιστημίου Μακεδονίας
23 Ιουνίου 2022, 14:30, είσοδος ελεύθερη