European Workshops in International Studies (EWIS) στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, 6-9 Ιουλίου 2022

Ένα από τα δύο κορυφαία ετήσια γεγονότα του European International Studies Association πραγματοποιείται στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας από τις 6 έως τις 9 Ιουλίου 2022. Το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών υποδέχεται το European Workshops in International Studies (EWIS) που πραγματοποιείται φέτος για ένατη χρονιά και για πρώτη φορά στη χώρα μας. Το Συνέδριο EWIS ξεκίνησε από τον EISA το 2013 και έχει καθιερωθεί ως ένας δυναμικός θεσμός συνεύρεσης της Ευρωπαϊκής, και όχι μόνο, κοινότητας των Διεθνών Σπουδών. To EWIS αποτελεί ένα ετήσιο ορόσημο, το οποίο προσφέρει μια πλατφόρμα για συζήτηση και στοχασμό γύρω από ένα ευρύ φάσμα θεμάτων των Διεθνών Σπουδών, με συμμετέχοντες από πληθώρα πανεπιστημίων και χωρών προέλευσης, καταξιωμένους και ανερχόμενους επιστήμονες. Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει 28 διαφορετικά workshops με θέματα που βρίσκονται στην αιχμή του αντικειμένου των Διεθνών Σπουδών και έχει προσελκύσει έναν άνευ προηγουμένου αριθμό συμμετεχόντων από ολόκληρο τον κόσμο. Κατά την εναρκτήρια ημέρα θα διεξαχθούν δύο επίκαιρες συζήτησεις. Στην πρώτη με τίτλο «War in Ukraine and the International Relations Discipline: Is There Anything New Under the Sun?» συμμετέχουν ως ομιλητές οι Professor Tuomas Forsberg, University of Helsinki, Dr. Xymena Kurowska, Central European University, Dr. Maria Mälksoo, University of Copenhagen, Professor Daniel Nexon, Georgetown University, Dr. Kamaran Palani, Salahaddin University- Erbil και Professor Anna Stavrianakis, University of Sussex. Στη δεύτερη με θέμα «The Interconnected Worlds of the Past and the Present: Co-constituting the International», οι συμμετέχοντες ομιλητές είναι οι: Professor  Claudia Aradau, King’s College London, Dr. Julia Costa López, University of Groningen, Amna Kaleem, University of Sheffield, Professor Justin Rosenberg, University of Sussex, Dr. Samid Suliman, Griffith University, Dr. Atsuko Watanabe, Kanazawa University. H Δρ. Beste Isleyen, από το Πανεπιστήμιο του Amsterdam και η Δρ. Ρεβέκκα Παιδή, από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας είναι οι δύο προεδρεύουσες του Συνεδρίου. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο μπορείτε να βρείτε εδώ.