Ιδιαίτερα επιτυχημένη η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στην 86η ΔΕΘ

Θεσσαλονίκη, Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2022

Αισθήματα απόλυτης ικανοποίησης δημιούργησε, με την ολοκλήρωση της 86ης ΔΕΘ, η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη φετινή  διοργάνωση. Κατά τη διάρκεια της 8ήμερης εκδήλωσης, τον εκθεσιακό χώρο του Πανεπιστημίου επισκέφτηκε πλήθος κόσμου, που έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον τόσο για τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα του Ιδρύματος, όσο και για τις άλλες επιστημονικές και κοινωνικές δραστηριότητες και πρωτοβουλίες του.

Η επίσημη έναρξη λειτουργίας του περιπτέρου του Ιδρύματος πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου 2022 με την παρουσία του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγητή Στυλιανού Δ. Κατρανίδη, των Πρυτανικών Αρχών, μελών ΔΕΠ και προσωπικού του Ιδρύματος. Φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης συνόδευαν την εκδήλωση με μουσικό πρόγραμμα, ενώ στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στα εκθέματα του Πανεπιστημίου.

Στον εκθεσιακό χώρο, για τη λειτουργία του οποίου εργάστηκαν εκτός από προσωπικό του Ιδρύματος και οι εθελοντικές φοιτητικές ομάδες  AIESEC, Finance Club και Tech+City, παρουσιάστηκαν τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου, αλλά και:

• η πτυχιακή εργασία «Σχεδίαση και ανάπτυξη ενός συστήματος παρακολούθησης σε πραγματικό χρόνο για ένα κατανεμημένο αυτόνομο θερμοκήπιο - A fully-automated remote real-time monitoring and control of a smart greenhouse system» από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Πληροφορίας, καθηγητή Αλέξανδρο Χατζηγεωργίου,
  • η DEFCA: Ανάπτυξη Εφαρμογής Υπολογισμού Περιβαλλοντικού Αποτυπώματος από τον καθηγητή Ιορδάνη Ελευθεριάδη,
  • Ρομποτική - TRinE: Η είσοδος των Ρομπότ Τηλεπαρουσίας στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, από τον καθηγητή Αναστάσιο Οικονομίδη,
  • οι σύγχρονες εξελίξεις στο χώρο της Τεχνητής Νοημοσύνης και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Τεχνητή Νοημοσύνη και Αναλυτική Δεδομένων του ΠΑ.ΜΑΚ., από τον καθηγητή Ιωάννη Ρεφανίδη,
  • Πώς η Επαυξημένη Πραγματικότητα διευρύνει τις δυνατότητες εφαρμογής της Ρομποτικής στην Εκπαίδευση: Τεχνολογία και Έρευνα, από τον αναπληρωτή καθηγητή Νικόλαο Φαχαντίδη,
  • το Teen Business School - Σχολή επιχειρηματικότητας για μαθητές 14-18 ετών. Ηλεκτρονικό παιχνίδι από εθελοντές φοιτητές/φοιτήτριες, από τον καθηγητή Ιωάννη Νικολαΐδη
  • οι δράσεις της Ομάδας Ανοικτού Λογισμικού «Open Source Team»,
  • το πρόγραμμα Δ.Α.Φ.ΝΗ. Δεξιότητες αυτιστικού φάσματος για νήπια: Πρόγραμμα πρώιμης παρέμβασης για ειδικούς και γονείς, από τα μέλη του Εργαστηρίου Αυτισμού – Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών και της Συμπεριφοράς του Ανθρώπου και την αναπληρώτρια καθηγήτρια Χριστίνα Συριοπούλου - Δελλή

Όλες οι παρουσιάσεις, αλλά ειδικότερα το πρόγραμμα  Δ.Α.Φ.ΝΗ., λόγω του κοινωνικού του χαρακτήρα, προκάλεσαν και το ενδιαφέρον των επισήμων που επισκέφτηκαν τον εκθεσιακό χώρο του Πανεπιστημίου, όπως της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκης Κεραμέως την πρώτη Κυριακή της διοργάνωσης και του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία, Αλέξη Τσίπρα το περασμένο Σάββατο.