UoM Alumni Q&A: Συνέντευξη με τον Δημήτρη Τινό (ΛΧ '12), Budget Officer στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων

16 Ιανουαρίου 2023,

Θα θέλατε να μας πείτε λίγα πράγματα για εσάς, τις σπουδές σας, την πορεία σας, το αντικείμενο σας στον οργανισμό που εργάζεστε;

Δ.Τ.: Αποφοιτώντας από το τμήμα ΛΧ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας το 2012 συνέχισα για μεταπτυχιακές σπουδές στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ), αποκτώντας Master στην Μαθηματική Προτυποποίηση, σε σύγχρονες τεχνολογίες και την Χρηματοοικονομική Μηχανική. Πριν καν την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού μου ξεκίνησα να εργάζομαι ως Financial Analyst στην εταιρία Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, όπου έμεινα για σχεδόν 5 χρόνια αναπτύσσοντας εξειδικευμένη γνώση πάνω σε διάφορα αντικείμενα που σχετίζονται άμεσα με την Χρηματοοικονομική επιστήμη, αλλά κυρίως στα κομμάτια του Project Finance και Financial Controlling. Με εφόδιο την πολύτιμη αυτή εμπειρία, συνέχισα την επαγγελματική μου καριέρα στο NATO Support & Procurement Agency, Λουξεμβούργο, όπου εργάστηκα για 2 χρόνια ως Financial and Budget Analyst. Η εμπειρία που απέκτησα εκεί εργαζόμενος σε ένα διεθνές και ιδιαίτερα πολύπλοκο περιβάλλον, σε συνδυασμό με τις επιπλέον μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Λουξεμβούργου στο κομμάτι του Sustainable Finance, με βοήθησαν να συνεχίσω την καριέρα μου στην τωρινή μου θέση ως Budget Officer στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων στο Λουξεμβούργο.

Η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕπ) αποτελεί τον μεγαλύτερο και με τον ισχυρότερο οικολογικό προσανατολισμό πολυμερή χρηματοδοτικό οργανισμό, βοηθώντας τις οικονομίες να αναπτύσσονται, να δημιουργούν θέσεις απασχόλησης και να προάγουν την ισότητα. Από το 1958 η ΕΤΕπ έχει χορηγήσει δάνεια και εξειδικευμένες συμβουλές για χιλιάδες έργα σε πάνω από 160 χώρες, μαζί και την Ελλάδα. Μέσω του Ευρωπαϊκού Ταμείου Στρατηγικών Επενδύσεων, το οποίο αποτελεί μέρος του Επενδυτικού Σχεδίου για την Ευρώπη, η Τράπεζα στηρίζει την οικονομική ανάκαμψη της Ευρώπης.

Η συμβολή μου στον οργανισμό ως Budget Officer έχει να κάνει κυρίως με κατάρτιση, διαχείριση και παρακολούθηση προϋπολογισμών, έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η εύρυθμη, αποτελεσματική αλλά και απρόσκοπτη λειτουργία της Τράπεζας. Επιπλέον, σημαντικό μέρος της δουλειάς έχει να κάνει και με αυτοματοποίηση και μοντελοποίηση διαδικασιών που συμβάλλουν στην αποδοτικότερη και αποτελεσματικότερη κατάρτιση προϋπολογισμών.

Τι σας έρχεται πρώτα στο μυαλό από τα φοιτητικά σας χρόνια στο ΠαΜακ; Μια αγαπημένη ανάμνηση από τη ζωή στο ΠαΜακ, από τη Θεσσαλονίκη των φοιτητικών σας χρόνων…

Δ.Τ.: «Οι ατελείωτες ώρες που περνούσα με τους καλύτερους φίλους  μου και συμφοιτητές εντός της σχολής, αμφιθέατρα, λέσχη, φουαγιέ, εργαστήρια, αλλά και εκτός, σε όλα τα γνωστά φοιτητικά στέκια της Θεσσαλονίκης».

Αν θα θέλατε να μοιραστείτε σταθμούς από τη διαδρομή σας πριν και μετά την  αποφοίτηση από το ΠαΜακ.

Δ.Τ.: «Δραστηριότητες όπως συμμετοχή στην ερευνητική ομάδα της ΛΧ,  συμμετοχή σε διάφορα συνέδρια, καθώς και η δημοσίευση πληθώρα επιστημονικών άρθρων επί θεματικών ενοτήτων που εντάσσονταν στα άμεσα επιστημονικά μου ενδιαφέροντα κατάφεραν να διευρύνουν τις δεξιότητες και γνώσεις μου κάτι που συνέβαλε στην δημιουργίας ενός ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος αργότερα στην αγορά εργασίας, ιδιαίτερα στην αρχή της καριέρας που η επαγγελματική εμπειρία είναι μηδενική».

Έχετε κάποια σχέδια για το μέλλον;

Δ.Τ.: «Στόχος μου είναι να συνεχίσω την καριέρα μου εντός της ΕΤΕπ στο κομμάτι του Sustainability».

Έχετε κάποια αγαπημένη φράση (motto) που θα μπορούσε να συμπυκνώνει αυτά που θα θέλατε να μοιραστείτε με συναποφοίτους σας αλλά και μέλλοντες/μέλλουσες συναποφοίτους σας;

Δ.Τ.: «Οι πανεπιστημιακές σπουδές και η εμπειρία ίσως είναι τα πρώτα από τα βασικά εφόδια για τον επιτυχημένο επαγγελματία, ωστόσο, για τον επιτυχημένο άνθρωπο αποτελούν μόνον ένα μικρό κομμάτι στο ισοζύγιο της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του. Με όπλα τη γνώση, τις εμπειρίες, τα λάθη, τις επιτυχίες και τις αποτυχίες, πορευόμαστε απρόσκοπτα  στον ανηφορικό δρόμο για την επιτυχία, κοιτώντας πάντα προς την κορυφή και έχοντας στο μυαλό μας ότι «Most skills can be learned, but it is difficult to train people on their personality».

Σας ευχαριστούμε πολύ.

Γραφείο Αποφοίτων Πανεπιστημίου Μακεδονίας