Ομόφωνο ψήφισμα της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Ομόφωνο ψήφισμα  της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Θεσσαλονίκη, Πέμπτη 2 Μαρτίου 2023

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, στην υπ’ αριθμ. 8/02.03.2023 έκτακτη συνεδρίασή της, κατέληξε σε ομόφωνο ψήφισμα, με το οποίο εκφράζει την βαθιά οδύνη της για την ανείπωτη τραγωδία των Τεμπών της 28ης Φεβρουαρίου 2023 και δηλώνει την αμέριστη συμπαράστασή της στις οικογένειες των θυμάτων.

Η Σύγκλητος, έχοντας πλήρη συναίσθηση της έκτασης της συμφοράς, η οποία δεν άφησε αλώβητη την πανεπιστημιακή κοινότητα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, διατυπώνει τα ειλικρινή  συλλυπητήριά της προς τους συγγενείς και τους οικείους των θυμάτων, εύχεται ταχεία και πλήρη ανάρρωση σε όλους και όλες που τραυματίστηκαν και δηλώνει την ετοιμότητα του Πανεπιστημίου να προσφέρει κάθε είδους αρωγή που είναι στις δυνάμεις του προς τα θύματα της τραγωδίας.

Ως ένδειξη πένθους στη μνήμη των θυμάτων καλεί όλους/όλες τους/τις διδάσκοντες/ουσες των Τμημάτων του Πανεπιστημίου να τηρήσουν ενός λεπτού σιγή στην αρχή κάθε μαθήματος, σήμερα Πέμπτη 2 και αύριο Παρασκευή 3 Μαρτίου 2023.