Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής: Εκδήλωση του Εργαστήριου Entrepreneurship Lab και του Εργαστηρίου Information Systems & e Business Lab του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Διαβαλκανικής Συνεργασίας Γυναικών

Ημερομηνία Έναρξης
2018-09-11 16:00:00

Ημερομηνία Λήξης
2018-09-11 17:00:00

Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 16.00-17.00, USPavilion - TheatreStage

Επιχειρηματικότητα και ανταγωνιστικό πλεονέκτημα μέσα από την αξιοποίηση αναδυόμενων τεχνολογιών και ψηφιακού μετασχηματισμού

Επιχειρηματίες και ακαδημαϊκοί συζητούν για τον ψηφιακό μετασχηματισμό των επιχειρήσεων. Σκοπός της εκδήλωσης είναι να ενθαρρύνει τους παρευρισκόμενους να σκεφτούν πως θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις τεχνολογικές εξελίξεις για να βελτιώσουν υπάρχουσες ή να αναπτύξουν νέες επιχειρηματικές προσπάθειες. Θα εξεταστούν παραδείγματα και ευκαιρίες που μπορούν να αξιοποιήσουν οι ελληνικές επιχειρήσεις για να αλλάξουν  την εμπειρία των πελατών, τις διαδικασίες της επιχείρησης και το συνολικό επιχειρηματικό τους μοντέλο.

Συντονίστρια, Καθηγήτρια Κατερίνα Κ. Σαρρή, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Επιχειρηματικότητας, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

• Προκλήσεις και ευκαιρίες ψηφιακού μετασχηματισμού: Τάσεις και επιχειρηματικές προοπτικές (Δρ. Κωνσταντίνος Φούσκας), Επικ. Καθ. Τμ.Εφ.Πληροφορικής, Παν. Μακεδονίας (ISeB Lab)
  • Grekaddict: Αξιοποιώντας τις τεχνολογικές τάσεις για να δημιουργήσει μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία. (κ. Σουζάνα Θεοδωρίδου)
  • ORamaVR.- H εικονική πραγματικότητα στην υπηρεσία της χειρουργικής (Καθ. Ελευθέριος Τσιρίδης)