Εκδήλωση για την 26η και την 28η Οκτωβρίου, καθώς και την εορτή του Αγίου Δημητρίου

Ημερομηνία Έναρξης
2018-10-25 00:00:00

Ημερομηνία Λήξης
2018-10-25 00:00:00

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας διοργανώνει εκδήλωση για τις επετείους της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης την 26η Οκτωβρίου 1912, του ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940 και την εορτή του Αγίου Δημητρίου, Πολιούχου της Θεσσαλονίκης, την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018, στις 12 το μεσημέρι, στο Αμφιθέατρο Τελετών του Ιδρύματος.

Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης, ενώ τον Πανηγυρικό θα εκφωνήσει ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα, Νικόλαος Μαργαρόπουλος, με θέμα: «Οι αγώνες των Ελλήνων για τη Μακεδονία από το γύρισμα του 20ού αιώνα στο έπος του ‘40».

Θα ακολουθήσει η επίδοση τιμητικών επαίνων στα μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας τα οποία αφυπηρέτησαν την 31η Αυγούστου 2018. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με μουσικό πρόγραμμα από ομάδα φοιτητών της κατεύθυνσης Παραδοσιακής Μουσικής του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, υπό την καλλιτεχνική επιμέλεια του επίκουρου καθηγητή Ελευθέριου Τσικουρίδη.

Εκδήλωση