ΙΑΝΟΣ & ΔΠΜΣ "ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ" - Εκδήλωση με θέμα: Παιδιά, προσωπικά δεδομένα και διαδίκτυο

ΙΑΝΟΣ & ΔΠΜΣ

Ημερομηνία Έναρξης
2019-02-19 19:00:00

Ημερομηνία Λήξης
2019-02-19 22:00:00

Συζήτηση με θέμα:

Παιδιά, προσωπικά δεδομένα και διαδίκτυο

Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019, ώρα 19:00 | IANOS, Αριστοτέλους 7

Ο IANOS σε συνεργασία με το Διαπανεπιστημιακό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) «ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ» διοργανώνει ενημερωτική εκδήλωση-συζήτηση για μικρούς και μεγάλους φίλους σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση των παιδιών στο Διαδίκτυο, την προστασία των προσωπικών δεδομένων των παιδιών, το cyberbulling και τα videogames.

Ομιλητές:

Κωνσταντίνος Βεργίδης, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Δρ. Μαρία Μυλώση Δικηγόρος, DESS, Δρ. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Δέσποινα Συλ. Βεζακίδου, Δικηγόρος ειδικευμένη σε ζητήματα σύγχρονων τεχνολογιών, επικοινωνίας και προσωπικών δεδομένων, μέλη της Ερευνητικής Ομάδας Δικαίου Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας https://www.itlaw.uom.gr/

Στέλεχος της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Συντονίζει η Καθηγήτρια Ευγενία Αλεξανδροπούλου-Αιγυπτιάδου, Αντιπρύτανης Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Διευθύντρια Διαπανεπιστημιακού Μεταπτυχιακού Προγράμματος ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ, Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, www.mli.uom.gr.

Ελεύθερη είσοδος