Εκδήλωση για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου

Θεσσαλονίκη, Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας διοργανώνει εκδήλωση για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου, την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 στις 11:30 το πρωί, στο Αμφιθέατρο Τελετών του Ιδρύματος.

Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης, ενώ ο πανηγυρικός της ημέρας θα εκφωνηθεί από τον επίκουρο καθηγητή του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης, της Σχολής Κοινωνικών, Ανθρωπιστικών Επιστημών και Τεχνών, Πέτρο Βούβαρη με θέμα: «Το Δημοτικό Τραγούδι στην έντεχνη μουσική δημιουργία και η νεωτερική ελληνικότητα του Νίκου Σκαλκώτα».

Θα ακολουθήσει το μουσικό μέρος της εκδήλωσης, με αφιέρωμα στο Νίκο Σκαλκώτα «70 χρόνια από το θάνατό του», από την Ορχήστρα Εγχόρδων του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης υπό την επιμέλεια-διεύθυνση του καθηγητή Δημήτρη Χανδράκη. Ειδικότερα, το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

·         Νίκο Σκαλκώτα: 4 Ελληνικοί χοροί (μεταγραφή για ορχήστρα εγχόρδων)

·         Παύλο Καρρέρ: Ο Γεροδήμος (μεταγραφή για έγχορδα του Ν. Σκαλκώτα).