Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στις Εκδηλώσεις Μνήμης "76 χρόνια… Ποτέ ξανά!"

Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στις Εκδηλώσεις Μνήμης

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας συμμετείχε για τρίτη συνεχή χρονιά μαζί με τον Δήμο Θεσσαλονίκης, την Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, στην Πορεία Μνήμης για τη συμπλήρωση 76 χρόνων από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπιρκενάου, όπου θανατώθηκαν 50.000 Θεσσαλονικείς Εβραίοι.

Η πορεία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 17 Μαρτίου 2019 με αφετηρία-συγκέντρωση στην Πλατεία Ελευθερίας στις 11.30 π.μ. και κατάληξη πορείας και τελετή στην Πλατεία Π.Σ. Σταθμού. Την τελετή χαιρέτισε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Στυλιανός Δ. Κατρανίδης.

Στο πλαίσιο της Πορείας Μνήμης πραγματοποιήθηκαν επίσης οι εξής παράλληλες εκδηλώσεις:

Πέμπτη, 7/3/2019, ώρα 11:30

Συνέντευξη Τύπου – Press Conference, στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Στη συνέντευξη τύπου συμμετείχε ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων, Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγητής Δημήτριος Κυρκιλής.

Τετάρτη, 13/3/2019, ώρα 17:00 και 18:00

Ξενάγηση στο Εβραϊκό μουσείο και περιήγηση στο κέντρο της πόλης («εβραϊκός περίπατος»).

Πέμπτη, 15/3/2019, ώρα 18:00

Ομιλία του Καθηγητή Devin Naar με τίτλο "Οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης και όρια του ελληνικού έθνους", στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης.

Δευτέρα, 18/3/2019, ώρα 19:30

Διάλεξη του Καθηγητή Devin Ε. Naar με τίτλο: “Jewish Salonica. Between the Ottoman Empire and Modern Greece", στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Η διάλεξη πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία των ΜΑ in Politics and Economics of Contemporary Eastern and South-Eastern Europe και του Μεταπτυχιακού Σεμιναρίου Πολιτικής Επιστήμης, Ιστορίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Οικονομικών του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Πηγή φωτογραφιών:

Δήμος Θεσσαλονίκης – City of Thessaloniki & Photopress Yannis Tsouflidis