Παρουσίαση του βιβλίου «Η φιλοσοφία ως διάσταση και προοπτική στη Δια Βίου Μάθηση»

Παρουσίαση του βιβλίου «Η φιλοσοφία ως διάσταση και προοπτική  στη Δια Βίου Μάθηση»

Το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης και οι Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας παρουσιάζουν το βιβλίο

Η φιλοσοφία ως διάσταση και προοπτική

στη Δια Βίου Μάθηση

Επιμ. Βασιλική Καραβάκου

(Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας)

την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019, ώρα 19:30

στο Βιβλιοπωλείο του ΜΙΕΤ – Τσιμισκή 11, Θεσσαλονίκη

Θα μιλήσουν οι:

Πέτρος Γουγουλάκης, καθηγητής, Τμήμα Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Στοκχόλμης

Σωκράτης Δεληβογιατζής, καθηγητής, Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, ΑΠΘ

Σπύρος Μακρής, επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Διεθνών Σχέσεων, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Σοφία Μπουτσιούκη, επίκουρη καθηγήτρια, Τμήμα Διεθνών Σχέσεων, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Μίλτος Σταμπουλής, επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Στη συζήτηση θα συμμετέχει και η επιμελήτρια του τόμου, Βασιλική Καραβάκου, καθηγήτρια στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Συντονίζει η διευθύντρια των Εκδόσεων Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Ιωάννα Δανδέλια.

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

Πρόκειται για έναν συλλογικό τόμο που εξυμνεί την αξία της Δια Βίου Μάθησης και εναρμονίζεται πλήρως με τη φράση του Gaston Bachelard: «όποιος δεν συνεχίζει να μαθαίνει είναι ανάξιος να διδάσκει». Το βιβλίο περιλαμβάνει κείμενα φιλοσοφικού, κυρίως, αλλά και εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος, που αποβλέπουν στη δια βίου μάθηση ως έννοια, διαδικασία αλλά και περιεχόμενο, και έχουν στόχο τη σύγχρονη εκπαιδευτική πολιτική. Το βιβλίο διανέμεται ως επιστημονικό εγχειρίδιο σε φοιτητές.

Το εξώφυλλο του βιβλίου κοσμεί το χαρακτηριστικό έργο του René Magritte «Les Vacances de Hegel», όπου αποδίδεται με εξαιρετικό τρόπο ο διττός ρόλος της παιδείας αλλά και ο συνεχής ρόλος της επιμόρφωσης που επιτελεί. Η επιμελήτρια του τόμου αναφέρει χαρακτηριστικά: «Συχνά μιλάμε και γράφουμε για τη διάκριση της παιδείας από την εκπαίδευση, για το εύρος της πρώτης και την (ανάγκη) υπαγωγή(ς) της δεύτερης σε αυτήν, τόσο ως προς τη σκοποθεσία όσο και ως προς το περιεχόμενο. Σαν μια ομπρέλα σκεπάζει η παιδεία τα όρια του ανθρώπινου λόγου και βίου, δια βίου. Είτε στις εκπαιδευτικά συγκροτημένες, δομημένες, ιεραρχημένες και τυπικές εκφάνσεις της, είτε όταν προσλαμβάνεται σε όλο το εύρος και την ύφανση του ανθρώπινου βίου, όχι δομημένα, μάλλον άτυπα, σχεδόν διασκεδαστικά. Σε κάθε περίπτωση, προς πλήρωση των όντων που αναλαμβάνουν την εκ-παιδευτική διαδρομή. Η εγγραφή μας στην εγελιανή σκέψη είναι, πια, δεδομένη. Με χαρά την ταιριάξαμε με την εικόνα του εξίσου αγαπημένου René Magritte».

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΜΙΕΤ: Τσιμισκή 11,  546 24 Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310 288036, φαξ. 2310 226460

email: bookstore-thessaloniki@miet.gr

Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Ιωάννα Δανδέλια: Εγνατίας 156, 540 06 Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310 891741, email: dandelia@uom.edu.gr