Φοιτητές του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης θα ψάλουν τον Ακάθιστο Ύμνο στον Άγιο Θεράποντα

Θεσσαλονίκη, Τετάρτη, 10 Απριλίου 2019

Μια ξεχωριστή εκτέλεση της Ακολουθίας του Ακαθίστου Ύμνου θα παρακολουθήσουν οι πιστοί στον Ιερό Ναό του Αγίου Θεράποντα της Κάτω Τούμπας, μεθαύριο, τελευταία Παρασκευή των Χαιρετισμών, στις 7 το απόγευμα.

Την ξεχωριστή νότα θα δώσουν δεκάδες φοιτητές του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, οι οποίοι θα συμμετάσχουν ως μέλη του δεξιού αναλογίου στην τέλεση της Ακολουθίας, στο πλαίσιο του μαθήματος «Εισαγωγή στη Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική».

Προεξάρχοντος του Πρωτοσύγκελου της Ιεράς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης,  π. Ιάκωβου Αθανασίου, προϊσταμένου του Ιερού Ναού, και υπό την καθοδήγηση του πρωτοψάλτη δρ. Γεωργίου Πατρώνα, μέλους του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης, οι φοιτητές θα ψάλουν μεταξύ άλλων, και το κοντάκιο «Τὴ Ὑπερμάχω Στρατηγῶ».