Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας τίμησαν τις Εκδηλώσεις Μνήμης για τα "100 χρόνια από την Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου"

Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας τίμησαν με την παρουσία τους τις Εκδηλώσεις Μνήμης για τα 100 χρόνια από την Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και την Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης, την Κυριακή 19 Μαΐου 2019.

Οι Εκδηλώσεις Μνήμης, είχαν σκοπό να αποτίσουν φόρο τιμής στα θύματα της Γενοκτονίας και να υπενθυμίσουν τα γεγονότα της δραματικής περιόδου των διωγμών, της γενοκτονίας και του ξεριζωμού των Ελλήνων του Πόντου από την Οθωμανική κατοχή, που διήρκεσαν από το 1916 έως και το 1923 και είχαν σαν αποτέλεσμα να μετατρέψουν τον λαό των Ποντίων σε έναν λαό προσφύγων και διασποράς.

Στο πλαίσιο των Εκδηλώσεων Μνήμης πραγματοποιήθηκαν:

- Επιμνημόσυνη Δέηση στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας και Ομιλία του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Απόστολου Τζιτζικώστα.

- Τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού (πλατεία Αγίας Σοφίας).

Τις Εκδηλώσεις Μνήμης τίμησε με την παρουσία του ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης.

Κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού