Παρουσίαση βιβλίου «Ρεαλισμός και Μοντερνισμός στη Σέρβικη Λογοτεχνία»

Παρουσίαση βιβλίου  «Ρεαλισμός και Μοντερνισμός στη Σέρβικη Λογοτεχνία»

Οι  Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας παρουσιάζουν την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019, στις 19:00 στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, το νέο τίτλο των εκδόσεων  «Ρεαλισμός και Μοντερνισμός στη Σέρβικη Λογοτεχνία»,κείμενα του Στέφαν Σρέματς και της Ισιδώρας Σέκουλιτς που έχει επιμεληθεί η Αναπλ. Καθηγήτρια του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Παν. Μακεδονίας, Σταυρούλα Μαυρογένη.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι:

- Δημήτρης Καργιώτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Συγκριτικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

- Εύα Κουσιοπούλου, Δημοσιογράφος

- Αλέξανδρος Μυροφορίδης, συγγραφέας, Υπ. Διδάκτωρ Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας (Τμήμα Δημιουργικής Γραφής)

- Σταυρούλα Μαυρογένη, συγγραφέας του βιβλίου, Αναπλ. Καθηγήτρια Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών Παν. Μακεδονίας

Κείμενα του βιβλίου θα διαβάσει η ηθοποιός Γιολάντα Μπαλαούρα

Τη συζήτηση θα συντονίσει η Φανή Τσατσάια, Διευθύντρια του Ιδρύματος του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα.

Το βιβλίο της Σταυρούλας Μαυρογένη (αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Τμήμα, Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών στο Παν. Μακεδονίας) αναφέρεται σε δύο πολιτιστικά, κοινωνικά και ιστορικά κοντινές κοινωνίες, της Σερβίας και της Ελλάδας, στο πέρασμα από τον 19ο στον 20ο αιώνα. Εξετάζει τις δύο αυτές κοινωνίες μέσα από την εικόνα τους στην τέχνη και τη λογοτεχνία. Στο β΄ μισό του 19ου αιώνα τόσο στη Σερβία όσο και την Ελλάδα μειώθηκε η επιρροή του ρομαντισμού, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον ρεαλισμό. Η κοινωνική πραγματικότητα εξεταζόταν πλέον με τρόπο αντικειμενικό. Στα έργα των συγγραφέων της εποχής γίνεται εμφανής τόσο η ρωσική επιρροή όσο και η καταγραφή της πατριαρχικής κοινωνίας, η οποία αποτελούσε θεμέλιο της οργάνωσης της σερβικής κοινωνίας. Όπως παρατηρεί η συγγραφέας, η ενίσχυση της επιρροής της ρωσικής λογοτεχνίας υπό την επίδραση της σημαντικής προσωπικότητας του Σφετοζάρ Μάρκοβιτς και η μεταλαμπάδευση των σοσιαλιστικών ιδεών στη σερβική κοινωνία συνέβαλε στην πόλωση μεταξύ των σέρβων διανοούμενων και καλλιτεχνών της εποχής. Το στοιχείο αυτό ήταν ιδιαίτερα σημαντικό για το ιδεολογικό υπόβαθρο του έργου του Στέφαν Σρέματς, που βρίσκεται στο επίκεντρο του παρόντος βιβλίου. Τα πρόσωπα των διηγημάτων του ήταν συνηθισμένοι άνθρωποι από επαρχιακές κωμοπόλεις που ζούσαν στον κυκεώνα των πολιτικών εξελίξεων. Όπως σημειώνει η συγγραφέας, ο Σρέματς ήταν νοσταλγικά παραδομένος στον «παλαιό καλό καιρό» και τις παραδοσιακές καλλιτεχνικές αντιλήψεις. Η σάτιρά του διακρίνεται για την ιδιαίτερη καλλιτεχνική της δύναμη, ειδικά στο παράδειγμα του Κυρ-Γεράση, που παρουσιάζεται στον παρόντα τόμο για πρώτη φορά σε ελληνική μετάφραση.

Την σελιδοποίηση του βιβλίου και τον σχεδιασμό του εξωφύλλου έχει κάνει η Μαρία Κεφαλά.

Πληροφορίες:

Παρουσίαση Βιβλίου «Ρεαλισμός και Μοντερνισμός στη Σέρβικη Λογοτεχνία» Κείμενα του Στέφαν Σρέματς και της Ισιδώρας Σέκουλιτς - Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Τετάρτη 5 Ιουνίου

Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα, Προξένου Κορομηλά 23

Ώρα έναρξης: 19.00

Είσοδος ελεύθερη

Τηλέφωνο επικοινωνίας: Ιωάννα Δανδέλια – διεύθυνση εκδόσεων Παν. Μακεδονίας 6932319422

Αφίσα