ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΤΗΝ 3η ΘΕΡΙΝΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΗΣ ΈΔΡΑΣ UNESCO ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ UNESCO

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ

Η ΈΔΡΑ UNESCO ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ σε συνεργασία με το Ίδρυμα Heinrich Boell - παράρτημα Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει την 3η ΘΕΡΙΝΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ με θέμα:
«ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ»

Παρασκευή 28 έως Κυριακή 30 Ιουνίου, 2019 (απογεύματα)
ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ- Θεσσαλονίκη

Η Έδρα UNESCO “Διαπολιτισμικής Πολιτικής για μία Δραστήρια και Αλληλέγγυα Ιθαγένεια” του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει την 3η Θερινή Ακαδημία στη Θεσσαλονίκη για δικηγόρους, δικαστές, εκπαιδευτικούς, αστυνομικούς, δημοσιογράφους, πολιτικούς και κοινωνικούς επιστήμονες, κοινωνικούς λειτουργούς, στελέχη Υπηρεσίας Ασύλου, στελέχη ΜΚΟ και φοιτητές με θέμα την «Προστασία των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στην Ευρώπη με ιδιαίτερη έμφαση στα δικαιώματα των προσφύγων».

Τα μαθήματα θα γίνουν στην Αγγλική γλώσσα από εξειδικευμένους ακαδημαϊκούς και εμπειρογνώμονες από την Ευρώπη και την Ελλάδα στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, στις 28-30 Ιουνίου, 2019.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή από τις 14.30 μέχρι τις 21.45, το Σάββατο από τις 14.30 μέχρι τις 21.45 και την Κυριακή από τις 15.00 έως τις 22.00.

Το κόστος συμμετοχής είναι 194 ευρώ.
Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι μέχρι τις 27 Ιουνίου, 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες στο 2310 891 442 ή 2310 891 644 ή στο 6983001110 και στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://unescochair.uom.gr/όπου θα βρείτε όλο το πληροφοριακό υλικό.
Μπορείτε να στείλετε μήνυμα με e-mail στο unescochair-intercultural@uom.edu.gr.
Η αίτηση υποβάλλεται στο http://seminars.uom.gr/…/34-semina…/493-unesco-summer-school.