ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΔΡΑΣ UNESCO: ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΕΙΡΗΝΗ & ΑΣΦΑΛΕΙΑ: ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

Ημερομηνία Έναρξης
2019-11-13 18:00:00

Ημερομηνία Λήξης
2019-11-13 23:00:00

Η Έδρα UNESCO: Γυναίκες, Ειρήνη και Ασφάλεια: Οικοδόμηση Δυνατοτήτων και Ανθεκτικότητας μέσω της Εκπαίδευσης και της Έρευνας του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, διοργανώνει Συνέδριο της Έδρας UNESCO, με τίτλο “Women, Peace and Security: A Policy Agenda for Implementation”. Το συνέδριο θα διεξαχθεί σήμερα, Τετάρτη 13 Νοεμβρίου, στις 18.00 στην Αίθουσα Συνεδρίων, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Το συνέδριο διοργανώνεται στο πλαίσιο της 19ης επετείου της Απόφασης 1325/2000 του Σ.Α. του ΟΗΕ, και εν όψει της προετοιμασίας του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την
εφαρμογή της από το Ελληνικό κράτος.
Κεντρικός ομιλητής θα είναι η Η.Ε. κύριος Mark Allen, Πρέσβης του Καναδά στην Ελλάδα ενώ στην συζήτηση θα συμμετέχουν ο Καθηγητής Δημήτριος Σκιαδάς, Πρόεδρος του
Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, η Καθηγήτρια Φωτεινή Τσιμπιρίδου, Πρόεδρος του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, ο κύριος Μιχάλης Ρετάλης, Εμπειρογνώμων και Σύμβουλος Β’ του Υπουργείου Εξωτερικών (μέσω skype) και η κυρία Δέσποινα Συρρή, Πρόεδρος της Symβιοsis-Σχολή Πολιτικών Σπουδών της Ελλάδας, Συμβούλιο της Ευρώπης. Την εκδήλωση θα συντονίσει η Επίκουρος Καθηγήτρια Φωτεινή Μπέλλου, Διευθύντρια της Έδρας UNESCO:
Γυναίκες, Ειρήνη και Ασφάλεια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Η επίσημη γλώσσα του συνεδρίου θα είναι η αγγλική.