Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής: e-ThesSummerSchool εξ αποστάσεως

2020-04-21 17:00:00

Ημερομηνία Λήξης
2020-04-25 12:00:00

Το ThesSummerSchool προσαρμόζεται στις ανάγκες της εποχής για εξ αποστάσεως εκπαίδευση!
Η ομάδα των συντελεστών του ThesSummerSchool με χαρά ανακοινώνει το πρώτο «e-ThesSummerSchool»! Ανταποκρινόμενοι στις ανάγκες των μαθητών, καθώς και στις έκτακτες συνθήκες που επέβαλε η παγκόσμια υγειονομική κρίση, μετατρέπουμε το πολύ πετυχημένο θερινό σχολείο επιχειρηματικότητας του Πανεπιστήμιου Μακεδονίας σε διαδικτυακό!
Με την ίδια συνταγή επιτυχίας που χαρακτηρίζει το πρόγραμμά μας τα τελευταία τέσσερα χρόνια και αξιοποιώντας σύγχρονες πλατφόρμες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, το e-ThesSummerSchool θα προσφέρει στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ποικιλία θεματικών διαλέξεων, να αναλύσουν μελέτες περίπτωσης, να πραγματοποιήσουν τεστ προσωπικότητας και να παίξουν εκπαιδευτικά παιχνίδια σχετικά με την επιχειρηματικότητα. Παράλληλα, θα μπορούν να συμμετέχουν ενεργά με παρεμβάσεις ήχου ή κειμένου (chat) ώστε να εκφράζουν τις ιδέες και να λύνουν τις απορίες τους.
To e-ThesSummerSchool θα διεξαχθεί από την Τρίτη 21 (17:00 με 21:00) μέχρι το Σάββατο 25 (10:00 με 12:00) Απριλίου, με συνολική διάρκεια 18 ωρών. Σε αυτό μπορούν να λάβουν μέρος, νέοι και νέες 14 έως 18 ετών από όλη την Ελλάδα, αρκεί να διαθέτουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Κατά την έναρξη, η Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Σοφία Ζαχαράκη θα απευθύνει χαιρετισμό στα παιδιά, ενώ με την ολοκλήρωση του προγράμματος, όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν ηλεκτρονικά πιστοποιητικό παρακολούθησης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Σας περιμένουμε όλους!
   Εγγραφή
ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Νικολαΐδης Γιάννης
Αναπληρωτής Καθηγητής
“Μεθοδολογίες και Τεχνολογίες Διοίκησης Παραγωγής”

Φούσκας Κωνσταντίνος
Επίκουρος Καθηγητής
“Καινοτομία για νέα προϊόντα και υπηρεσίες”
ΟΙ ΟΜΙΛΗΤΕΣ

Αγγελίδης Παντελής
Ιδρυτής Vidavo - τέως Πρόεδρος Αλεξάνδρειας Ζώνης Καινοτομίας

Μυλωνάς Θεόφιλος
Συνιδρυτής εταιριών νέας τεχνολογίας (YSS Inc, Exandia Inc, TEC Stories Fund) – Αντιπρόεδρος (τέως Πρόεδρος) Σ.Ε.Π.Β.Ε.

Παναγιωτίδου Σοφία
Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Γραφείο Διασύνδεσης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Τραμαντζάς Κώστας
Στέλεχος ανάπτυξης, Αλεξάνδρεια Ζώνη Καινοτομίας - Διαχειριστής OK!Thess