Tο ΠΑΜΑΚ συζητά: Η πανδημία θα αλλάξει τον κόσμο;

Θεσσαλονίκη, Τρίτη, 28 Απριλίου 2020

Έναν κύκλο διαδικτυακών συζητήσεων με θέμα την επόμενη μέρα της πανδημίας διοργανώνει με απόφαση της Συγκλήτου το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας από τη Δευτέρα 4 Μαΐου έως και την Παρασκευή 8 Μαΐου 2020.

Καθημερινά γίνεται λόγος για τις μεγάλες αλλαγές που έρχονται στη διεθνή, αλλά και την εθνική μας οικονομία, στον παγκόσμιο συσχετισμό δυνάμεων, στην Ευρωπαϊκή Ένωση,  στη Δημοκρατία και τα Δικαιώματα, στον Πολιτισμό. Τα ζητήματα υγείας αναβαθμίζονται στην ιεράρχηση όλων των κρατών και οργανισμών, όπως και η τηλεργασία και η τηλεκπαίδευση. Πώς θα είναι η ζωή μας και ο κόσμος μετά την πανδημία; Ανταποκρινόμενη στον κοινωνικό της ρόλο η Πανεπιστημιακή μας Κοινότητα με τις ανοιχτές στο κοινό συζητήσεις θα επιδιώξει να  σκιαγραφήσει τα μεγάλα θέματα της επόμενης μέρας στα σχετικά με τα επιστημονικά αντικείμενα που θεραπεύουμε πεδία.

Στόχος είναι αφενός η ενημέρωση του κοινού με την ανάπτυξη προβληματισμών για τις αλλαγές που πρόκειται να συμβούν στην καθημερινότητά μας και αφετέρου η γόνιμη και τεκμηριωμένη ανταλλαγή επιστημονικών απόψεων, σχετικά με τις επιπτώσεις και τον αντίκτυπο της πανδημίας, εστιάζοντας τόσο στις δυσκολίες όσο και στις προκλήσεις σε εθνικό και διεθνές επίπεδο και στους τομείς της πολιτικής, της οικονομίας, της κοινωνίας, της τεχνολογίας και του πολιτισμού. Οι συμμετέχοντες ομιλητές είναι μέλη ΔΕΠ από όλες τις Σχολές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Όπως επισημαίνει ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης, «Φιλοδοξία μας είναι ο κύκλος αυτός των συζητήσεων να αποτελέσει εφαλτήριο για επιστημονική καταγραφή, αποτίμηση και ουσιαστική παρέμβαση. Επιδιώκουμε να προσφέρουμε μια ψύχραιμη αποτίμηση των επιπτώσεων της πανδημίας, καθώς και ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων για τους τρόπους αντιμετώπισης και υπερκερασμού των δυσμενών επιπτώσεών της. Τους τελευταίους μήνες σταθήκαμε δημιουργικά απέναντι στην πανδημία και ανταποκριθήκαμε στον εκπαιδευτικό, ερευνητικό και κοινωνικό μας ρόλο με μια σειρά από ενέργειες και δράσεις. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τη Σύγκλητο και όλη την Πανεπιστημιακή Κοινότητα που ανταποκρίθηκε θετικά σε όλες τις πρωτοβουλίες. Επίσης, ευχαριστώ θερμά την Επιτροπή που συστάθηκε από τη Σύγκλητο για τη διαμόρφωση του Προγράμματος των συζητήσεων, τους Καθηγητές Φωτεινή Τσιμπιρίδου, Γρηγόρη Σίμο, Δημήτριο Σκιαδά και Αλέξανδρο Χατζηγεωργίου. Η ατζέντα της Πρυτανείας παραμένει ανοιχτή για εισηγήσεις για περαιτέρω δράσεις που θα υπηρετούν την εκπαιδευτική, ερευνητική και κοινωνική μας αποστολή σε αυτή τη συγκυρία».

Οι διαδικτυακές συζητήσεις θα γίνονται κάθε μέρα από Δευτέρα έως και Παρασκευή από 19:00 μέχρι 21:00 και περιλαμβάνουν  πέντε  στρογγυλά  τραπέζια. Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν και να υποβάλουν ερωτήσεις στις τηλεδιασκέψεις, μπορούν να το κάνουν με τη χρήση του συνδέσμου:

(θα είναι ενεργός κάθε μέρα από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή για το διάστημα 18:45-21:15).

Το κοινό έχει τη δυνατότητα  να παρακολουθήσει, χωρίς συμμετοχή, τις διαδικτυακές συζητήσεις στον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο:

Αναλυτικό πρόγραμμα:

• Δευτέρα, 4 Μαΐου:

Εισαγωγικές τοποθετήσεις: Η πανδημία θα αλλάξει τον κόσμο;

1. Ηλίας Κουσκουβέλης, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων
  2. Νίκος Μαραντζίδης, Καθηγητής Συγκριτικής Πολιτικής
  3. Γρηγόρης Σίμος, Καθηγητής, Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπευτής
  4. Γεώργιος Τσιότρας, Καθηγητής Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων