Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής: Νέα Παράταση Προθεσμίας Υποβολής Αιτήσεων στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική (MSc in Applied Informatics)

Ημερομηνία Λήξης Προκήρυξης: 2020-09-20

Τελική παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων έως τις 20/9/2020
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Τέλη φοίτησης: 2.800€ (καταβάλλονται τμηματικά)

Το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, έλαβαν απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης εικοσιδύο (22) φοιτητές/τριες

Το Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ανακοινώνει  για το Ακαδημαϊκό έτος 2020-21 την έναρξη λειτουργίας του 18ου κύκλου του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική (MSc in Applied Informatics).

Το Π.Μ.Σ. περιλαμβάνει τις παρακάτω ειδικεύσεις:

1. Επιστήμη και Τεχνολογία Η/Υ (Computer Science and Technology)
  2. Επιχειρηματική Πληροφορική (Business Computing)

Η συνολική διάρκεια των σπουδών για το Πρόγραμμα πλήρους φοίτησης είναι τρία ακαδημαϊκά εξάμηνα. Η διδασκαλία των μαθημάτων εκτείνεται σε δύο διδακτικά εξάμηνα ενώ το τελευταίο εξάμηνο περιλαμβάνει την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Για το Πρόγραμμα μερικής φοίτησης η χρονική διάρκεια είναι δύο (2) επιπλέον εξάμηνα.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Τμημάτων Πληροφορικής, Μηχανικών Η/Υ, Πολυτεχνικών σχολών, Θετικών Επιστημών, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, πτυχιούχοι ΑΣΕΙ, καθώς και πτυχιούχοι τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

O φάκελος υποψηφιότητας πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής δικαιολογητικά:

1. Έντυπη αίτηση.
  2. Αναλυτικό Βιογραφικό σημείωμα (υποβάλλεται σύμφωνα με την προτεινόμενη φόρμα).
  3. Πτυχίο/ δίπλωμα (με βεβαίωση ισοτιμίας και αντιστοιχίας από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ εφόσον πρόκειται για τίτλο της αλλοδαπής).
  4. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας μαθημάτων προπτυχιακών ή/και μεταπτυχιακών σπουδών.  Σε περίπτωση που πρόκειται για τίτλο αλλοδαπής απαιτείται  το  νόμιμα μεταφρασμένο και επικυρωμένο αντίγραφο.
  5. Δύο συστατικές επιστολές, κατά προτίμηση από μέλη ΔΕΠ, (γίνονται δεκτές και από εργοδότες) *
  6. Πιστοποιητικό γνώσης αγγλικής γλώσσας, και επίδειξη του πρωτοτύπου κατά τη διάρκεια της συνέντευξης εισαγωγής στο μεταπτυχιακό. Απαιτείται ή α) αποδεικτικό γνώσης αγγλικής γλώσσας επιπέδου Β2 (καλή γνώση) ή ανώτερο, σύμφωνα με το σύστημα του Συμβουλίου της Ευρώπης, το οποίο γίνεται αποδεκτό από το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού, ή β) TOEFL (Test of English as a Foreign Language) με σκορ τουλάχιστον 72 στο Internet-based test, ή γ) Απολυτήριο δευτεροβάθμιας ή Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης από Αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο (το οποίο έχει αναγνωρισθεί από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ), ή δ) Πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας.

Για τους αλλοδαπούς μη κατόχους τίτλου ελληνόφωνης εκπαίδευσης απαιτείται επιπλέον πιστοποιητικό επάρκειας ελληνικής γλώσσας από Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας ενός ΑΕΙ ή ελληνικό Απολυτήριο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή πτυχίο ελληνόφωνου Πανεπιστημιακού Τμήματος.

1. Επιστημονικές Δημοσιεύσεις, Διακρίσεις, λοιποί τίτλοι σπουδών πλην του πρώτου πτυχίου (εάν υπάρχουν), τίτλοι ξένων γλωσσών πέραν της αγγλικής (εάν υπάρχουν).
  2. Αποδεικτικά Επαγγελματικής Εμπειρίας συναφούς προς το πεδίο ειδίκευσης (εάν υπάρχουν) με την προσκόμιση αναλυτικής κατάστασης ενσήμων.
  3. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου.

* Οι συστατικές επιστολές θα πρέπει να  αποστέλλονται  ηλεκτρονικά απευθείας  στη Γραμματεία του ΠΜΣ (mai@uom.edu.gr)  από τα μέλη ΔΕΠ – εργοδότες, σύμφωνα με την προτεινόμενη ή με άλλη φόρμα.

Περισσότερες πληροφορίες για το Π.Μ.Σ., συμπεριλαμβανομένης της διαδικασίας εισαγωγής και αξιολόγησης, δίνονται στο φυλλάδιο με τη συνοπτική παρουσίαση του Π.Μ.Σ. και στην ιστοσελίδα του Π.Μ.Σ. http://mai.uom.gr.

Υποψηφιότητα μπορούν να θέσουν και τελειόφοιτοι φοιτητές, οι οποίοι θα έχουν περατώσει επιτυχώς τις προπτυχιακές τους σπουδές πριν από τη λήξη των εγγραφών και θα πληρούν όλες τις προϋποθέσεις εισαγωγής στο Π.Μ.Σ. Στην περίπτωση που ο υποψήφιος δεν αποστείλει αντίγραφο πτυχίου ως βαθμός πτυχίου θα υπολογισθεί ο τρέχων Μ.Ο. της αναλυτικής βαθμολογίας, ο οποίος δεν αλλάζει μετά από την κατάθεση του αντίγραφου πτυχίου.

Έως το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού των φοιτητών που εισάγονται στο Π.Μ.Σ. μπορεί να απαλλαγεί από τα τέλη φοίτησης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ορίζονται στο άρθρο 35 του Ν. 4485/2017. Η αίτηση για απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης υποβάλλεται ύστερα από την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής των φοιτητών του Π.Μ.Σ.

Οι φάκελοι υποψηφιότητας θα γίνονται δεκτοί μέχρι και 20/9/2020  με αποστολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στην ηλεκτρονική διεύθυνση mai@uom.edu.gr της Γραμματείας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Πληροφορίες: κα. Σιδηρά Ευτυχία & κα. Χωματοπούλου Αικατερίνη).

Ο Διευθυντής του Π.Μ.Σ.

Χρήστος Γεωργιάδης