Πρόσκληση Παρακολούθησης της 1ης Διάλεξης του EU Security Watch Spot

Ημερομηνία Λήξης
2020-10-23 19:30:00

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Το EU Security Watch Spot, τμήμα του Jean Monnet Project “Enhancing the Debate about Intercultural Dialogue, EU Values and Diversity”, του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει την πρώτη του Εκδήλωση.

Ο τίτλος της Εκδήλωσης είναι «Σύγχρονα θέματα ασφάλειας στο Ευρωπαϊκό περιβάλλον, Αναθεωρητισμός, Ταυτότητες, Ασύμμετρες απειλές και σχέσεις ισχύος» και θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας zoom την Παρασκευή 23/10/2020 στις 17:00-19:30.

Κεντρικός Προσκεκλημένος ομιλητής της εκδήλωσης είναι ο κ. Κωνσταντίνος Λαμπρόπουλος, Ανώτερος Στρατηγικός Αναλυτής και Εταίρος του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας της Γενεύης. Το θέμα της ομιλίας του είναι «Η ασφάλεια στην Ευρώπη: Ασυμμετρίες, Χαρακτήρας απειλών και προβολές ισχύος».

Θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με συμμετέχοντες τους:

Ζητήματα ασφάλειας στην ευρύτερη περιοχή μας

Γεώργιος Σπυρόπουλος, Καθηγητής, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Η ασφάλεια και οι σχέσεις ισχύος στην Ανατολική Μεσόγειο

Σπυρίδων Λίτσας, Καθηγητής, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Η ασφάλεια των μικρών κρατών στην Ευρώπη

Ρεβέκκα Παιδή, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Η Ευρωπαϊκή Ασφάλεια θύμα ενός εξελισσόμενου αναθεωρητισμού?

Φωτεινή Μπέλλου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Έδρα UNESCO "Women, Peace and Security", Επικεφαλής του EU Security Watch Spot του Jean Monnet Project

Επισυνάπτεται η Πρόσκληση και η Αφίσα της εκδήπλωσης

Με εκτίμηση,