Διαδικτυακή παρουσίαση Ελληνικών ΑΕΙ 'Learn Greek- Study in Greece'

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας συμμετέχει στην διαδικτυακή παρουσίαση των ελληνικών ΑΕΙ με τίτλο "Learn Greek-Study in Greece",  η οποία διοργανώνεται το Σάββατο 3 Απριλίου 2021 στις 12.00 μ. από  τον σύλλογο "Πελαγoνία". Την εκδήλωση θα παρακολουθήσουν μαθητές/τριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φοιτητές/τριες καθώς και απόφοιτοι που ενδιαφέρονται για μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές, έρευνες, αλλά και μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας που θέλουν να μάθουν περισσότερα για την ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση και να ξεκινήσουν ακαδημαϊκές συνεργασίες.

Πρόγραμμα:

12:00

1. Σύντομη εισαγωγή και παρουσίαση του συλλόγου «Πελαγονία»
  2. Βίντεο παρουσίαση των εν ενεργεία και αποφοίτων φοιτητών Ελληνικών πανεπιστημίων
  3. Χαιρετισμός ΓΓ Δημόσιας Διπλωματίας Υπουργείου Εξωτερικών κυρίου Γιάννη Χρυσουλάκη
  4. Χαιρετισμός Υπεύθυνου του Γραφείου Δημόσιας Διπλωματίας της Πρεσβείας της Ελλάδας στη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας, κυρίου Κωνσταντίνου Προκάκη
  5. Χαιρετισμός Προξένου του Γενικού Προξενείου της Ελλάδας στο Μοναστήρι, κυρίου Αχιλλέα Ρακίνα

12:15

Έναρξη της παρουσίασης των Πανεπιστημίων σε τρεις ενότητες: προπτυχιακές σπουδές, μεταπτυχιακές σπουδές και διδακτορικές σπουδές και συνεργασίες.

1. Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας,
  2. Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων,
  3. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  4. Πανεπιστήμιο Μακεδονίας,
  5. Πανεπιστήμιο Κρήτης

Μετά το τέλος και των τριών ενοτήτων, την εκδήλωση θα χαιρετίσει και θα παρουσιάσει σύντομα τη συνεργασία με τον Σύλλογο «Πελαγονία» η διευθύντρια του Ινστιτούτο Ελληνικής Γλώσσας καθηγήτρια Έλενα Γρίβα.

Facebook event: https://fb.me/e/3eYaYrQQo

Mπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά την εκδήλωση στον σύνδεσμο:

YouTube Live link: https://youtu.be/u95_WObty3c