Ανανεώθηκε η συνεργασία του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με το ΓΕΕΘΑ για την «Έδρα Στρατηγικών Σπουδών Θουκυδίδης»

Θεσσαλονίκη, Παρασκευή, 23 Απριλίου 2021

Ανανεώθηκε για ακόμη τέσσερα χρόνια η λειτουργία της «Έδρας Στρατηγικών Σπουδών ΓΕΕΘΑ Θουκυδίδης» στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, έπειτα από την υπογραφή νέας προγραμματικής συμφωνίας συνεργασίας με το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας.

Την ανανέωση της σχετικής συμφωνίας υπέγραψαν ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης και ο Διοικητής της Ανωτάτης Διακλαδικής Σχολής Πολέμου (ΑΔΙΣΠΟ), Υποναύαρχος Μιχαήλ Ναούμ εκπροσωπώντας το ΓΕΕΘΑ, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Συγκλήτου του Ιδρύματος.

Η «Έδρα Στρατηγικών Σπουδών ΓΕΕΘΑ, Θουκυδίδης» λειτουργεί στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με την ΑΔΙΣΠΟ, έπειτα από πρόταση του Καθηγητή Ηλία Κουσκουβέλη ο οποίος είναι και o πρώτος κάτοχος της Έδρας, ενώ η ονομασία της επελέγη με σκοπό να τιμήσει τον παγκοσμίως αναγνωρισμένο ως πατέρα των Διεθνών Σχέσεων, Αθηναίο Στρατηγό Θουκυδίδη.

Όπως τόνισαν όλοι οι συμμετέχοντες στην εκδήλωση, η ανανέωση της συμφωνίας καταδεικνύει τη σημασία του έργου που συντελείται από την Έδρα προς όφελος τόσο των Ενόπλων Δυνάμεων, όσο και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Σκοπός της Έδρας είναι να προάγει και να ενισχύει τις Στρατηγικές Σπουδές στην Ελλάδα, ενώ στόχοι της είναι, μεταξύ άλλων, η περαιτέρω κατάρτιση των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων σε μεταπτυχιακό επίπεδο, η ενίσχυση του δημόσιου διαλόγου για θέματα στρατηγικής και η εκπόνηση υψηλού επιπέδου έρευνας για τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει η χώρα μας. Προκειμένου δε να ανταποκριθεί στους στόχους της, η Έδρα καλύπτει ένα ευρύ φάσμα αντικειμένων των Στρατηγικών Σπουδών μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων, όπως διδασκαλία, έρευνα, επιστημονικά συνέδρια, υποτροφίες, ενώ λειτουργεί και ως  «δεξαμενή σκέψης».

Φ1: Την ανανέωση της συμφωνίας για τη λειτουργία της «Έδρας Στρατηγικών Σπουδών ΓΕΕΘΑ Θουκυδίδης» στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών υπέγραψαν ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Καθηγητής Στυλιανός Δ. Κατρανίδης και ο Διοικητής της Ανωτάτης Διακλαδικής Σχολής Πολέμου (ΑΔΙΣΠΟ), Υποναύαρχος Μιχαήλ Ναούμ, εκπροσωπώντας το ΓΕΕΘΑ.

Φ2: Στην τελετή υπογραφής του κειμένου της συμφωνίας συμμετείχαν εξ αποστάσεως ο Πρόεδρος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, Καθηγητής Ηλίας Κουσκουβέλης και ο Υπαρχηγός ΓΕΕΘΑ, Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης, ο οποίος και χαιρέτισε την εκδήλωση εκπροσωπώντας τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Στρατηγό Κωνσταντίνο Φλώρο.

Φ3: Η «Έδρα Στρατηγικών Σπουδών ΓΕΕΘΑ, Θουκυδίδης» λειτουργεί στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε συνεργασία με την ΑΔΙΣΠΟ.