Πιστοποίηση Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ

ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ, ΑΚΑΔ.ΕΤΟΣ

2021-22

Κατόπιν της υπ.αρ. 8/06-02-2020 απόφασης Συνέλευσης του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής της Σχολής Επιστημών Πληροφορίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, η οποία εγκρίθηκε με την υπ.αρ. 13/18.2.2020 έκτακτη Συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου, καθώς και των σχετικών με   της Συνέλευσης του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής,  περιγράφονται κάτωθι τα σχετικά με τη χορήγηση βεβαίωσης παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, βάσει του άρθρου 54 παρ. 4α εδ. 3 του Ν.4589/2019, που θα ισχύσουν για το ακαδ. έτος 2021-22:

Περίπτωση 1

Προκειμένου να χορηγηθεί στους μελλοντικούς αποφοίτους του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής η βεβαίωση παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, βάσει του άρθρου 54 παρ. 4α εδ. 3 του Ν.4589/2019, εντάσσεται  στο πρόγραμμα σπουδών πρώτου κύκλου και στις δυο Κατευθύνσεις μία ομάδα μαθημάτων επιλογής, με τίτλο «Ομάδα μαθημάτων Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας», η οποία θα περιλαμβάνει τα ακόλουθα μαθήματα που προσφέρονται από το Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (ΕΠ), και το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής (ΕΚΠ) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, και εξασφαλίζουν τη θεωρητική και πρακτική κατάρτιση των μελλοντικών εκπαιδευτικών ΠΕ86 Πληροφορικής:

Α. ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ

Α/Α

Τίτλος Μαθήματος

Τμήμα που προσφέρει το μάθημα

Τύπος μαθήματος στο ΤΕΠ / Εξάμηνο

Περιορισμοί

Α.1

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ

ΕΚΠ (Κορμού Α’ εξ.)

Επιλογής

Με βάση τους υπάρχοντες περιορισμούς του προγράμματος σπουδών μπορούν να επιλεγούν έως δύο (2) από τα μαθήματα Α1, Α2, Α3, Α4 και Α5.

Α.2

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

ΕΚΠ (Κορμού Α’ εξ.)

Α.3

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΕΚΠ(Κορμού Α’ εξ.)

Α.4

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Χ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΕΥΦΥΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΙ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

ΕΚΠ (ΥΕ, Ε’ εξ.)

Α.5

ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

ΕΚΠ (ΥΕ, Δ΄εξ.)

Α.6

ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ

Υποχρεωτικό-Κοινό- Α’ Εξ.

Προσφέρεται  ως μάθημα για διδακτική & παιδαγωγική επάρκεια από το ακαδ. έτος 2020-21.

Το μάθημα αντιστοιχίζεται ως μάθημα για διδακτική & παιδαγωγική επάρκεια με τα μαθήματα:

• ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΜΕ C (ΠΛ0102-3)
  • ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ (ΠΛ0102-2)
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ Η/Υ - ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ (ΠΛ0102-1)
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ Η/Υ (ΠΛ0102)
  • ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ  (ΔΤ1202) (για απόφοιτους τμήματος Τμήματος Διοίκησης Τεχνολογίας)

Α.7

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΕΠ

Κοινό Επιλογής (ΕΠ και ΔΤ)/ Η’ εξ.

Α.8

ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ- ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

ΕΠ

Υποχρεωτικό Κοινό / Δ’ εξ.

• ΔΙΑΔΡΑΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ-ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΑ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΙΙ

Επιλογής / Η’ εξ.

Το μάθημα προσφερόταν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009

Για τη λήψη της βεβαίωσης παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας θα πρέπει ο φοιτητής να έχει παρακολουθήσει και εξεταστεί επιτυχώς σε πέντε (5) τουλάχιστον μαθήματα από την παραπάνω Ομάδα Μαθημάτων Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας, εκ των οποίων δύο (2) μαθήματα μπορούν να επιλεγούν από τα προσφερόμενα μαθήματα των άλλων Τμημάτων (Α1, Α2, Α3, Α4 και Α5 του  πίνακα).

Περίπτωση 2

Προκειμένου να χορηγηθεί στους παλαιούς αποφοίτους του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής η βεβαίωση παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, βάσει του άρθρου 54 παρ. 4α εδ. 3 του Ν.4589/2019:

Χορηγείται βεβαίωση επάρκειας, χωρίς παρακολούθηση επιπλέον μαθημάτων, σε παλαιούς αποφοίτους, εφόσον το πρόγραμμα σπουδών που ολοκλήρωσαν περιλαμβάνει τουλάχιστον πέντε (5) από τα παρακάτω μαθήματα:

Β. ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

(ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ)

Α/Α

Τίτλος Μαθήματος

Τμήμα που προσφέρει το μάθημα

Τύπος μαθήματος στο ΤΕΠ / Εξάμηνο

Β.1

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η/Υ

ΕΠ

Υποχρεωτικό Κατεύθυνσης / Η’ εξ.

Το μάθημα προσφερόταν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

Το μάθημα αντιστοιχίζεται ως μάθημα για Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια με το μάθημα:

• ΔΙΑΔΡΑΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ-ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΑ

Β.8

ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ

Υποχρεωτικό / Α΄εξ.

Για το μάθημα ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ  ισχύουν οι παρακάτω αντιστοιχίες σε παλαιούς αποφοίτους:

• ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ ΜΕ C (ΠΛ0102-3)
  • ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ (ΠΛ0102-2)
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ Η/Υ - ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ (ΠΛ0102-1)
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ Η/Υ (ΠΛ0102)

Β.9

ΓΡΑΦΙΚΑ Η/Υ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Υποχρεωτικό / Δ΄εξ.

Το μάθημα προσφερόταν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

Β.10

ΓΡΑΦΙΚΑ Η/Υ

Υποχρεωτικό / Ε΄εξ.

Το μάθημα προσφερόταν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009

Σε καταφατική περίπτωση δηλαδή στην περίπτωση όπου οι απόφοιτοι έχουν περάσει πέντε (5) μαθήματα του πίνακα Β της περίπτωσης 2, θα χορηγείται βεβαίωση.

Σε αρνητική περίπτωση, οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα επιλογής, παρακολούθησης και εξέτασης των μαθημάτων του πίνακα Α της περίπτωσης 1. προκειμένου να χορηγηθεί η σχετική βεβαίωση.

Στον ιστότοπο του Τμήματος, στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους, θα αναρτάται σχετική ανακοίνωση-πρόσκληση για την επιλογή, παρακολούθηση και εξέταση των μαθημάτων για αποφοίτους.

Ειδικότερα για το ακαδ.έτος 2021-22 ο ανώτατος αριθμός των αποφοίτων του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής  που θα εγγραφούν για  παρακολούθηση και εξέταση των μαθημάτων του πίνακα Α της περίπτωσης 1., ανέρχεται σε 50 (πενήντα), βάσει της υπ.αρ.20/01-07-2021 απόφασης Συνέλευσης του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής.

Για όσους έχουν εισαχθεί σε Τμήματα Α.Ε.Ι. πριν την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2013 – 2014, για τη συμμετοχή τους στη διαδικασία κατάρτισης των αξιολογικών πινάκων κατάταξης των υποψηφίων για το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση ισχύουν οι κείμενες, πριν την ισχύ του ν. 3848/2010 διατάξεις.