25η Νοέμβρη -Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

25η Νοέμβρη  -Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Με σύνθημα «ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ -ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΩ, ΑΝΤΙΔΡΩ» η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (Ε.Ι.Φ.) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει εκδηλώσεις οι οποίες απευθύνονται στο φοιτητικό πληθυσμό και στοχεύουν στην εδραίωση μίας κουλτούρας στο ΑΠΘ που αντιτάσσεται σε όλες τις μορφές της έμφυλης βίας και προάγει υγιείς σχέσεις με έμφαση στο σεβασμό, στη συναίνεση και στην ισότητα.

Η κεντρική εκδήλωση με τίτλο «Μηδενική ανοχή στην κουλτούρα του βιασμού και στη σεξουαλική παρενόχληση» στις 25 Νοέμβρη διοργανώνεται  από την:

●      Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (Ε.Ι.Φ.) σε συνεργασία με τη

●      Φοιτητική Ένωση για το Φύλο και την Ισότητα (ΦΥΛ.ΙΣ. ΑΠΘ)

και τελεί υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών (ΟΠΕ) του ΑΠΘ

(θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής)

Επίσης, στις 26 και 27 Νοεμβρίου  διοργανώνονται παράλληλες εκδηλώσεις σεμιναριακού τύπου.

1.    Σεμινάριο:  Σεξιστική ρητορική: Προθάλαμος της έμφυλης βίας

2.    2. Διαδικτυακό εργαστήριο: Τι ακριβώς φορούσες;’’: αφηγήσεις & επαναφηγήσεις της κουλτούρας του βιασμού