Department committees and representatives


Committees / Bodies of the Department of Applied Informatics

and Representatives in University Bodies / Committees

 

Deanship

  • Alexandropoulou Eugenia (area of responsibility: Extroversion)
  • Dritsakis Nikolaos (area of responsibility: personnel)
  • Georgiadis Christos (area of responsibility: post graduate studies  
  • Stiakakis Emmanouil (area of responsibility: undergraduate Curriculum)
  • Vergidis Konstantinos(area of responsibility: Equipment, Infrastructure, Laboratories)

Coordinating Committee of the Postgraduate Studies Program in Applied Informatics

  • Georgiadis Christos, Coordinator
  • Dritsakis Nikolaos
  • Sakellariou Ilias
  • Koloniari Georgia
  • Kitsios Fotis

Special Interdepartmental Committee of the Postgraduate Studies Program in “Law and Informatics”

  • Alexandropoulou Eugenia, Coordinator
  • Kaskalis Theodoros
  • Stiakakis Emmanouil
  • Psannis Konstantinos

D.S.C.C. - Doctoral Studies Coordinating Committee

  • Mavridis Ioannis, Coordinator
  • Nikolaidis Ioannis
  • Souravlas Stavros

Laboratories Coordinators 

  • Laboratory of Information Systems and e-Business: Vlachopoulou Maria
  • Accounting Information Systems Laboratory: Vazakidis Athanasios
  • Multimedia, Security and Networking Laboratory: Mavridis Ioannis
  • Laboratory of Computational Methodologies and Operational Research: Samaras Nikolaos
  • Laboratory of Computer and Network Systems Technologies: Roumeliotis Manos
  • Software and Data Technology Lab: Evangelidis Georgios

Curriculum Committee

  • Satratzemi Maria
  • Mavridis Ioannis
  • Samaras Nikolaos
  • Tampouris Efthimios
  • Stiakakis Emmanouil

Research Committee Representatives

  • Vergidis Konstantinos (full member)
  • Psannis Konstantinos (alternate member)

Quality Assurance Unit 

  • Sakellariou Ilias

Internship Head / Representative 

  • Vazakidis Athanasios

Internal Evaluation Team 

  • Mavridis Ioannis
  • Nikolaidis Ioannis
  • Sifaleras Angelos
  • student: Matsaridis Efst.

Training and Lifelong Learning Centre Representatives 

  • Mavridis Ioannis
  • Kitsios Fotis (alternate member)

Undergraduate Program Certification Committee

  • Tampouris Efthimios
  • Stiakakis Emmanouil
  • Sifaleras Angelos

Erasmus Committee

  • Georgiadis Christos 
  • Tampouris Efthimios
  • Stiakakis Emmanouil

Graduate Placement Exams Committee

Director: Chatzigeorgiou Alexandros, Dean

Examiners

  • Satratzemi Maria (Procedural Programming)
  • Kaskalis Theodoros (Procedural Programming)
  • Xinogalos Stylianos (Computer Systems)
  • Papadimitriou Panagiotis (Computer Systems)
  • Christou-Varsakelis Dimitrios (Linear Algebra)
  • Petridou Sofia (Linear Algebra)


Assessors 

  • Chatzigeorgiou Alexandros (Procedural Programming)
  • Koloniari Georgia (Procedural Programming)
  • Sakellariou Elias (Computer Systems)
  • Souravlas Stavros (Computer Systems)
  • Evangelidis Georgios (Linear Algebra)
  • Sifaleras Angelo (Linear Algebra)


Validators

  • Samaras Nikolaos (Procedural Programming)
  • Koloniari Georgia (Computer Systems)
  • Nikolaidis Ioannis (Linear Algebra)

 

Committee for the admission of students of various categories

  • Petridou Sofia
  • Vergidis Konstantinos
  • Papadimitriou Panagiotis

Laboratory, Equipment and Special Technical Laboratory Staff Committee

  • Mavridis Ioannis
  • Psannis Konstantinos
  • Mamatas Eleftherios
  • Papadimitriou Panagiotis
  • Stogiannis Dimitrios

Extroversion Committee

  • Stiakakis Emmanouil
  • Nikolaidis Ioannis
  • Xinogalos Stelios
  • Petridou Sofia
  • Fouskas Konstantinos

Legal Framework Investigation Committee for Students with Disabilities

  • Alexandropoulou Eugenia
  • Satratzemi Maria
  • Sakellariou Ilias

Committee for the Certification of Professional Rights of Graduates of the Department of Technology Management

  • Alexandropoulou Eugenia
  • Stiakakis Emmanouil
  • Nikolaidis Ioannis

MSc Committee in Applied Informatics-Evaluation of Students' Applications for scholarship.

  • Georgiadis Christos
  • Dritsakis Nikolaos
  • Vazakidis Athanasios
  • Dasilas Apostolos
  • Stavropoulos Antonios

Postgraduate Program in Artificial Intelligence and Data Analytics (AIDA) Coordinating Committee 

  • Refanidis Ioannis, Director
  • Christou-Varsakelis Dimitrios, Deputy Director
  • Evangelidis Georgios
  • Samaras Nikolaos
  • Satratzemi Maria

Laboratory Teaching Staff Positions Committee

  • Chatzigeorgiou Alexandros,
  • Samaras Nikolaos
  • Stiakakis Emmanouil

Students with Disabilities Support Committee within the "Accessibility Unit for People with Disabilities" 

School members

  • Vergidis Konstantinos
  • Petridou Sofia (alternate member)

Administrative staff

  • Gkesiou Triada
  • Varesi Iliana (alternate member)

Goods and Services receipt Committee after direct commissioning from the Special Account for Research Grants (for amounts up to 20.000 € excluding VAT)

Ordinary members

  • Dasilas Apostolos
  • Souravlas Stavros
  • Trakatelis Georgios

Alternate members

  • Sakellariou Ilias
  • Kitsios Fotios
  • Koloniari Georgia