Επιδοτούμενη Πρακτική Άσκηση (ΕΣΠΑ)

• Οι συνεργαζόμενοι Φορείς μπορεί να ανήκουν στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα της χώρας ή να είναι Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.

• Οι αιτήσεις συμμετοχής των ενδιαφερόμενων Φορέων σε κάθε κύκλο Πρακτικής Άσκησης υποβάλλονται, μετά από Πρόσκληση του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Εκπρόθεσμες υποβολές αιτήσεων δεν γίνονται δεκτές.

• Οι ενδιαφερόμενοι Φορείς οφείλουν να αναγράψουν στην αίτησή τους τον αριθμό των ασκούμενων που επιθυμούν να απασχολήσουν ανά ακαδημαϊκό Τμήμα καθώς και το αντικείμενο απασχόλησης αυτών. Ο αριθμός των ασκούμενων φοιτητών/τριών στους Φορείς απασχόλησης είναι ανάλογος κάθε φορά του μόνιμου προσωπικού του εκάστοτε Φορέα.

• Στη συνέχεια καταρτίζεται κατάλογος συνεργαζόμενων Φορέων, με τις αντίστοιχες προσφερόμενες θέσεις Πρακτικής Άσκησης για κάθε Τμήμα του Πανεπιστημίου ξεχωριστά.