ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ και Β' ΕΞΑΜΗΝΟ

• Το μάθημα «Εισαγωγή στο Εμπορικό Δίκαιο» του Β' εξαμήνου καταργήθηκε. Οι φοιτητές που το οφείλουν θα εξεταστούν στο μάθημα «Εισαγωγή στο Δίκαιο» υποχρεωτικό του Α΄ Εξαμήνου. Για τους φοιτητές αυτούς το μάθημα αυτό κατέχει θέση υποχρεωτικού στο Β` εξάμηνο.

• Οι παλαιότεροι φοιτητές που είχαν τα μαθήματα Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο ή Θέματα Αστικού Δικαίου ως υποχρεωτικά στο Α` εξάμηνο θα εξεταστούν στο μάθημα «Εισαγωγή στο Δίκαιο»

Δ' ΕΞΑΜΗΝΟ

• Το μάθημα «Δίκαιο Εμπορικών Εταιριών» αντικαθίσταται από το μάθημα «Δημοσιονομικό Δίκαιο».

Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ

• Καταργήθηκε το μάθημα επιλογής «Θέματα Εργατικού Δικαίου». Οι φοιτητές που το οφείλουν θα πρέπει να το αντικαταστήσουν με άλλο μάθημα επιλογής του ίδιου εξαμήνου.

• Το μάθημα επιλογής «Διαφήμιση» δε θα προσφερθεί και δε θα διδαχθεί το ακαδ. έτος 2023-2024. Θα εξεταστεί μόνο για τους φοιτητές που το οφείλουν.

Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ – ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ

ΣΤ' ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ

• Καταργήθηκε το μάθημα επιλογής με τίτλο: «Θέματα Αστικού Δικαίου». Οι φοιτητές που το οφείλουν θα πρέπει να το αντικαταστήσουν με άλλο μάθημα επιλογής του ίδιου εξαμήνου κατά την εαρινή περίοδο δηλώσεων .

• Το μάθημα επιλογής «Μεθοδολογία Έρευνας στη Λογιστική και Χρημ/κή Επιστήμη» μεταφέρεται στο Ζ` εξάμηνο.

ΣΤ' ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ

Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ

• ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΛΕΓΧΟΥ» ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤ` ΣΤΟ Ζ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΩΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. ΟΣΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΤΟ ΣΤ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΕΑΡΙΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΜΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΘΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΕΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ Ζ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΕΑΡΙΝΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.

• Το μάθημα επιλογής «Οργανωσιακή Θεωρία και Συμπεριφορά» δε θα προσφερθεί και δε θα διδαχθεί το ακαδ. έτος 2023-2024. Θα εξεταστεί μόνο για τους φοιτητές που το οφείλουν

Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

• ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΛΕΓΧΟΥ» ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤ` ΣΤΟ Ζ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΤΟ ΣΤ` ΕΞΑΜΗΝΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ Ζ` ΕΞΑΜΗΝΟ.

Η΄ΕΞΑΜΗΝΟ - ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗΣ

• «Εκπόνηση Διπλωματικής Εργασίας» - (12 ECTS). Αντικαθιστά δύο (2) μαθήματα επιλογής του Η’ εξαμήνου. Μπορούν να συμμετέχουν οι φοιτητές/ φοιτήτριες που θα επιτύχουν σε όλα τα μαθήματα μέχρι και το Ζ’ εξάμηνο συγκεντρώνοντας βαθμολογία 8,50 και άνω και έχουν αποδεδειγμένα άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Η΄ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ