Ελληνική Ομάδα Διάσωσης | Δωρεάν ημερίδα για τις δασικές πυρκαγιές στη Θεσσαλονίκη

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης και οι εταίροι του Ευρωπαϊκού Έργου SILVANUS προσκαλούν το διοικητικό προσωπικό και τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας σε ανοιχτή για το κοινό ημερίδα
με θέμα τις Δασικές Πυρκαγιές που θα διεξαχθεί
την Τετάρτη 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 18.00,
στην αίθουσα Μανόλης Αναγνωστάκης του Δημαρχιακού Μεγάρου Θεσσαλονίκης.

Συνημμένα θα βρείτε την πρόσκληση.

Το έργο SILVANUS χρηματοδοτείται από την Ε.Ε. στο πλαίσιο του H2020 και στόχος του είναι η ανάπτυξη τεχνολογιών και εργαλείων για την αποτελεσματικότερη διαχείριση των δασικών πυρκαγιών, ξεκινώντας από την πρόληψη και φτάνοντας στην αποκατάσταση.

Για την επίτευξη των στόχων του, στο έργο συμμετέχουν 49 εταίροι από όλο τον κόσμο, ειδήμονες στον κλάδο του περιβάλλοντος και των κοινωνικών επιστημών, όπως επίσης και τεχνικοί σύμβουλοι.

Οι Έλληνες εταίροι του έργου είναι το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης, η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης.

Στη διάρκεια της ημερίδας θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο και την εμπλοκή που μπορεί να έχουν οι πολίτες στη διαχείριση μιας πυρκαγιάς, ειδικά μέσα από τη χρήση της τεχνολογίας, όπως είναι οι ψηφιακές εφαρμογές, τα social media, κτλ.

????️ Για τις εγγραφές σας, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα είναι σύντομα διαθέσιμο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης, www.hrt.org.gr.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να σας δώσουμε τηλεφωνικά στο 2310 310649 ή στο info@hrt.org.gr.

Θα χαρούμε να σας έχουμε μαζί μας!

Μένη Κουρκουτά
Γραφείο Επικοινωνίας

Ελληνική Ομάδα Διάσωσης
Κεντρική Διοίκηση - Θεσσαλονίκη