Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου DiversEurope, το οποίο στην Ελλάδα υλοποιείται από το Κύτταρο Εναλλακτικών Αναζητήσεων Νέων (ΚΕΑΝ) και στοχεύει στην προώθηση της διαφορετικότητας και της ενσωμάτωσης στον εργασιακό χώρο, διοργανώνεται την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 στις 11.00 στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Θεσσαλονίκης Πανευρωπαϊκό Συνέδριο με τίτλο «Συναντώντας τη Διαφορετικότητα: Η γυναίκα στη Σύγχρονη Επιχείρηση», υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία των Diversity Charters της Ελλάδας, της Κύπρου, της Λιθουανίας και της Ιρλανδίας με σκοπό την ενίσχυση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και ιδιαίτερα αυτών που βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές, ώστε να εξασφαλίσουν ίσες ευκαιρίες για όλους, ανεξάρτητα από την ηλικία, το φύλο, την αναπηρία, την εθνικότητα, τη θρησκεία, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, τη γλώσσα ή τις πεποιθήσεις τους. Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία αποσκοπεί επίσης στην ενίσχυση της θέσης των γυναικών στις σύγχρονες επιχειρήσεις, ενώ παράλληλα θα δώσει τη δυνατότητα ανταλλαγής χρήσιμων πληροφοριών αναφορικά με σύγχρονα θέματα του επιχειρηματικού κόσμου σε θέματα τεχνογνωσίας καθώς και την καλύτερη πρόσβασή τους σε νέους πόρους χρηματοδότησης.

Την εκδήλωση μεταξύ άλλων θα χαιρετίσει και ο Αντιπρύτανης Εξωστρέφειας και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Καθηγητής Αλέξανδρος Χατζηγεωργίου.

Συνημμένη μπορείτε να βρείτε την αναλυτική ατζέντα του συνεδρίου.

Λήψη Αρχείων / Downloads