Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής: Παρουσιάσεις του Τμήματος στη δράση των Εκπαιδευτικών Μεντόρων

Στα πλαίσια της διοργάνωσης της Εβδομάδας Εκπαιδευτικών Μεντόρων σε διάφορα Λύκεια της Θεσσαλονίκης, κλήθηκε ως εκπρόσωπος του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και παρουσίασε διαδικτυακά τις εισηγήσεις του για το αντικείμενο σπουδών του Τμήματος και τις δυνατότητες επιστημονικής και επαγγελματικής εξέλιξης των σπουδαστών ο Καθηγητής του Τμήματος κ. Ιωάννης Ρεφανίδης.

Σκοπός του θεσμού είναι να λειτουργήσει ο προσκεκλημένος ως Εκπαιδευτικός Μέντορας για μαθητές και μαθήτριες, εμπνέοντάς τους με την προσωπική του εξέλιξη και επηρεάζοντάς τους θετικά για τις προσωπικές και επαγγελματικές τους επιλογές.

Οι εισηγήσεις παρουσιάστηκαν στις ακόλουθες σχολικές μονάδες:

• 1ο ΓΕΛ Θέρμης (4 παρουσιάσεις)
  • 2ο ΓΕΛ Θέρμης
  • 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς
  • ΕΠΑΛ Καλαμαριάς
  • Αρσάκειο
  • Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη
  • Αριστοτέλειο Κολλέγιο

Ενδεικτικά επισυνάπτουμε την ευχαριστήρια επιστολή του Αρσάκειου Σχολείου Θεσσαλονίκης.