Ξεχωριστή η παρουσία του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στην πρώτη τελετή απονομής των βραβείων «Thessaloniki Ambassadors’ Awards»

Ξεχωριστή παρουσία είχε το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην πρώτη τελετή απονομής των βραβείων «Thessaloniki Ambassadors’ Awards», για το έτος 2023, που διοργάνωσε χθες το βράδυ το «Thessaloniki Convention Bureau», σε γνωστό ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να τιμηθούν τα πρόσωπα που, λειτουργώντας ως πρεσβευτές, συνέβαλαν αποφασιστικά στην επιλογή της Θεσσαλονίκης ως τόπο διοργάνωσης του συνεδρίου τους για το έτος 2023, καθώς και να επιβραβεύσει όσους εμπνεύστηκαν εκδηλώσεις που προβάλλουν την πόλη σε διεθνές επίπεδο, αναδεικνύοντας με τον καλύτερο τρόπο την πολιτιστική, δημιουργική και σύγχρονη ταυτότητά της.

Ειδικότερα, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας εκπροσωπήθηκε από τον Πρύτανή του, καθηγητή Στυλιανό Δ. Κατρανίδη, ο οποίος ήταν μεταξύ των επισήμων που πραγματοποίησαν τις βραβεύσεις. Ο κ. Κατρανίδης επέδωσε, από κοινού με τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Διά Βίου Μάθησης, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, καθηγητή Γιώργο Τζέτζη, το βραβείο «Hallmark Congress of the year» στην Ελευθερία Γωνίδα, καθηγήτρια του Τμήματος Ψυχολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Η κ. Γονίδα, μαζί με την καθηγήτρια του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Μαρία Πλατσίδου, συνδιοργάνωσαν πέρυσι το μεγάλο συνέδριο της «European Association for Research on Learning and Instruction».

Επιπλέον, το βραβείο «Influential Congress of the year» απονεμήθηκε στον καθηγητή του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Άγγελο Σιφαλέρα, Επιστημονικά Υπεύθυνο της Ομάδας Ανοιχτού Λογισμικού. Η Ομάδα πρωτοστάτησε στη διεξαγωγή και φιλοξενία του εξαιρετικά επιτυχημένου παγκόσμιου συνεδρίου της «KDE Akademy» στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, πέρυσι το καλοκαίρι.