ΔΙΑΛΕΞΗ του Δ. ΠΕΤΡΙΔΗ (Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα)

ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 στις 12:00 θα μιλήσει στην αίθουσα συνεδριάσεων του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών (5ος όροφος)

ο Δημήτρης Πετρίδης (Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα)

με θέμα: Studying Economics & Career Prospects in Central Banking and Data Science

Ο κ. Πετρίδης αποφοίτησε από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας το 2019 και συνέχισε τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ στην Οικονομική Επιστήμη.  Στη συνέχεια εργάστηκε ως Teaching Assistant στο Πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ και από το 2021 μέχρι και σήμερα εργάζεται στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) ως Analyst με ειδίκευση σε Data Science & Analytics. Αρχικά στο τμήμα Monetary Policy, στη συνέχεια στο Banking Supervision, και έπειτα στο Statistics.

στην αίθουσα συνεδριάσεων του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών (5ος όροφος)

Ο κ. Θ. Παναγιωτίδης θα συντονίσει τη συζήτηση.