Διεθνές Συνέδριο «50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ: Η Δεκαετία του 1940 στη Μεταπολίτευση - Ταυτότητες, Διακυβεύματα, Στρατηγικές»

Το Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει το διάστημα 27-29 Σεπτεμβρίου 2024 με αφορμή την επέτειο των πενήντα χρόνων από την πτώση της Δικτατορίας και την αποκατάσταση της δημοκρατίας διεθνές συνέδριο με τίτλο «50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ: Η Δεκαετία του 1940 στη Μεταπολίτευση - Ταυτότητες, Διακυβεύματα, Στρατηγικές» και καλεί τους ενδιαφερόμενους για υποβολή περιλήψεων (call for papers) έως τις 15 Μαρτίου 2024.

Ενδεικτικές θεματικές ενότητες είναι οι ακόλουθες:

1. Η αναγνώριση της Εθνικής Αντίστασης
  2. Η επιστροφή των πολιτικών προσφύγων
  3. Η καύση των Φακέλων
  4. Ιστορικές διαμάχες για τη δεκαετία του 1940
  5. Η δεκαετία του 1940 στη Δημόσια Ιστορία
  6. Η δεκαετία του 1940 στην τέχνη (λογοτεχνία, κινηματογράφος, θέατρο, τραγούδι)
  7. Η μνήμη της δεκαετίας του 1940 και η μετάβαση στη Δημοκρατία
  8. Η μνήμη του Ολοκαυτώματος στη Μεταπολίτευση
  9. Η δεκαετία του 1940 στον πολιτικό λόγο
  10. Μετάβαση στη δημοκρατία και τραυματικό παρελθόν: Συγκριτικές προσεγγίσεις.

Το συνέδριο διοργανώνεται σε συνεργασία με τους παρακάτω φορείς:

• Δίκτυο για την Μελέτη των Εμφυλίων Πολέμων
  • Hellenic Studies Program, The Whitney and Betty MacMillan Center for International & Area Studies at Yale (ΗΠΑ)
  • Institute of Greek and Latin Studies, Faculty of Arts, Charles University Prague (Τσεχία)
  • “Peripato” Research Center for Social Dynamics, Department of Sociology, Eotvos Lorand University, Budapest (Ουγγαρία)
  • Stadt-Und Stiftsarchiv Aschaffenburg-Δημοτικό Αρχείο (Γερμανία).
  • York University, Hellenic Heritage Foundation, Chair in Modern Greek History, Toronto (Καναδάς)

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο και τη διαδικασία υποβολής περιλήψεων, μπορείτε να βρείτε στην επισυναπτόμενη πρόσκληση.

Λήψη Αρχείων / Downloads