Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ)_

Επιτροπή Ισότητας των Φύλων

1. Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας λειτουργεί Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (Ε.Ι.Φ.) ως συμβουλευτικό όργανο της Συγκλήτου και των Διοικήσεων των Σχολών και Τμημάτων για την προώθηση της ισότητας των φύλων σε όλα τα επίπεδα λειτουργίας και σε όλες τις διαδικασίες της ακαδημαϊκής ζωής, κατά τα οριζόμενα στην κείμενη νομοθεσία.

2. Η Ε.Ι.Φ. είναι εννεαμελής και αποτελείται από έξι (6) μέλη Δ.Ε.Π., ένα (1) μέλος Ε.Ε.Π. ή Ε.ΔΙ.Π. ή Ε.Τ.Ε.Π., έναν (1) διοικητικό υπάλληλο και έναν (1) φοιτητή και ισάριθμα αναπληρωματικά μέλη. Τα μέλη της έχουν τριετή θητεία και ορίζονται ύστερα από πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, που δημοσιεύει ο Πρύτανης. Οι υποψηφιότητες αξιολογούνται από τριμελή επιτροπή που συγκροτεί η Σύγκλητος, η οποία συντάσσει πίνακα κατάταξης και τον υποβάλλει ως εισήγηση στη Σύγκλητο. Η Σύγκλητος κατά την επιλογή των μελών λαμβάνει υπόψη το έργο και γενικότερα την συνεισφορά των υποψηφίων στα πεδία της ισότητας των φύλων, της καταπολέμησης των ανισοτήτων και διακρίσεων και της αντιμετώπισης του κοινωνικού αποκλεισμού. Κατά την ανωτέρω διαδικασία, η Σύγκλητος δύναται να ορίσει και αναπληρωματικά μέλη προερχόμενα από τις ανωτέρω κατηγορίες, κατόπιν εισήγησης της τριμελούς εισηγητικής επιτροπής.

3. Τα μέλη της Επιτροπής συνέρχονται σε πρώτη συνεδρίαση ύστερα από πρόσκληση του Πρύτανη. Στη συνεδρίαση αυτή εκλέγεται με μυστική ψηφοφορία μεταξύ των μελών της ο/η Πρόεδρος της Επιτροπής.

Οι αρμοδιότητες της Ε.Ι.Φ. προβλέπονται στις οικείες νομοθετικές διατάξεις.

5. Για τη ρύθμιση ειδικότερα των θεμάτων υποστήριξης των θυμάτων διακριτικής μεταχείρισης ή παρενοχλητικής συμπεριφοράς, η Ε.Ι.Φ. παρέχει υπηρεσίες διαμεσολάβησης βάσει των πρωτοκόλλων που ακολουθεί και, κατά περίπτωση, εισηγείται στον Πρύτανη και τη Σύγκλητο μέτρα για την προώθηση της ισότητας και την καταπολέμηση του σεξισμού.

6. Η Ε.Ι.Φ. του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, στο πλαίσιο της λειτουργίας της κατά το παρόν άρθρο και κατά την άσκηση των αρμοδιοτήτων της:

α. Αποτελεί τον σύνδεσμο του Πανεπιστημίου με τα άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα της χώρας και του εξωτερικού, κοινωνικούς φορείς και οργανισμούς που έχουν ανάλογες αρμοδιότητες για προώθηση μέσω συνεργειών των ειδικών γνώσεων, της τεχνογνωσίας και των δεξιοτήτων πάνω σε ζητήματα φύλου και ισότητας, ιδίως σε προγράμματα σπουδών, εκπαιδευτικά σεμινάρια, ερευνητικές δραστηριότητες και ανοιχτές εκδηλώσεις.

β. Λειτουργεί με βάση τον Κανονισμό Λειτουργίας της που εγκρίνεται από τη Σύγκλητο.

γ. Συνεργάζεται με άλλα αρμόδια όργανα και δομές του Πανεπιστημίου (π.χ. Κέντρο Συμβουλευτικής και Στήριξης Φοιτητών, Συνήγορο των Φοιτητών, Επιτροπή Δεοντολογίας, Νομική Υπηρεσία) όπου είναι απαραίτητο για την από κοινού αντιμετώπιση και διαχείριση θεμάτων ισότητας των φύλων.

(το παραπάνω αναφέρεται στο Άρθρο 45 του Εσωτερικόύ Κανονισμού του Πανεπιστημίου Μακεδονίας , ο οποίος εγκρίθηκε στην υπ' αριθμ. 20/17.6.2021 συνεδρίαση της Συγκλήτου. Η σχετική απόφαση (υπ' αριθμ. 4132/9.7.2021) δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β΄ 3457 στις 29.7.2021.)