ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ «Βελτίωση Προσβασιμότητας ΑΜΕΑ Αμφιθεάτρου Τελετών»

1.  Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας  προκηρύσσει  Διαγωνισμό με ανοικτή διαδικασία επιλογής αναδόχου (Ανοικτός Ηλεκτρονικός Διαγωνισμός, Άρθ. 27 Ν.4412/16) με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά με βάση την τιμή για την κατασκευή του έργου:

«Βελτίωση Προσβασιμότητας ΑΜΕΑ Αμφιθεάτρου Τελετών».

Προϋπολογισμός 81.000,00 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%).

Κωδικός CPV: 45214400-4.

Κωδικός NUTS Φορέα: EL122,    Κωδικός NUTS   Τόπου Εκτέλεσης: EL122

Το έργο συντίθεται από τις ακόλουθες κατηγορίες εργασιών:

α)   Κατηγορία Οικοδομικά, με προϋπολογισμό 26.421,72(δαπάνη εργασιών, ΓΕ & ΟΕ και απρόβλεπτα)

β) Κατηγορία Ηλεκτρομηχανολογικά, με προϋπολογισμό 38.243,93(δαπάνη εργασιών, ΓΕ & ΟΕ και απρόβλεπτα).

Αντικείμενο της εργολαβίας είναι οι εργασίες βελτίωσης Προσβασιμότητας του Αμφιθεάτρου Τελετών. Η βελτίωση της προσβασιμότητας αποτελεί και την ικανοποίηση των απαιτήσεων του τελικού χρήστη, δηλαδή το φυσικό αντικείμενο του εν λόγω έργου. Πιο συγκεκριμένα, στόχος είναι να επιτευχθεί η πρόσβαση των ΑΜΕΑ στην σκηνή και από τον εσωτερικό χώρο του Αμφιθεάτρου Τελετών δηλαδή από το επίπεδο της Κύριας Σάλας και δη από την πρώτη σειρά καθισμάτων ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να κάθονται στην 1η σειρά ως τιμώμενα πρόσωπα.

Οι παρεμβάσεις ανάγονται σε τρία επίπεδα. Στο πρώτο εξ’ αυτών, στόχος είναι να επιτευχθεί η πρόσβαση των ΑΜΕΑ στην σκηνή μέσω της δημιουργίας ενιαίου διαδρόμου κίνησης από την είσοδο του Αμφιθεάτρου έως τη σκηνή. Ο διάδρομος θα υλοποιηθεί με υβριδική χρήση αναβατορίου και την κατασκευή ράμπας που θα ενώνει την κύρια σάλα με τη σκηνή. Το αναβατόριο θα συνδέει τη ράμπα με τον διάδρομο κίνησης των ΑΜΕΑ μετά την κύρια εισόδου. Η λύση αυτή θα καταστήσει δυνατή την απρόσκοπτη κίνηση των ΑΜΕΑ από το φουαγιέ του Πανεπιστημίου στο εσωτερικό του Αμφιθεάτρου Τελετών.

Πέραν της κατασκευής της Ράμπας, θα τοποθετηθεί δεύτερο αναβατόριο κατακόρυφης κίνησης με σκοπό την υψομετρική ενοποίηση τμημάτων της κύριας σάλας του Αμφιθεάτρου Τελετών με τη σκηνή. Πρακτικά, θα λάβει χώρα η κατασκευή υπερυψωμένου δαπέδου που θα «σβήσει» την υψομετρική διαφορά μεταξύ της πρώτης σειράς καθισμάτων και του υφιστάμενου κατώτερου επιπέδου στο διάδρομο έμπροσθεν της σκηνής. Στο νέο διαμορφωμένο επίπεδο, θα τοποθετηθεί ειδικό αναβατόριο για την ανύψωση των ΑΜΕΑ στο επίπεδο της σκηνής καλύπτοντας υψομετρική διαφορά 72 εκ.  Για τις εργασίες αυτές θα πρέπει να προηγηθεί η αποξήλωση 4 καθισμάτων  της 1ης σειράς καθισμάτων μπροστά από την σκάλα.

Στη συνέχεια, η σκάλα θα τοποθετηθεί σε νέα θέση και θα ακολουθήσει η κατασκευή νέου υπερυψωμένου δαπέδου στα αριστερά της σκηνής ώστε να υπάρχει ενοποιημένο επίπεδο κίνησης των χωρίς την ύπαρξη πολλών αναβαθμών. Στα αριστερά της αίθουσας, θα κατασκευαστεί νέα σκάλα,όμοια της πρώτης, από μεταλλικό σκελετό ,επενδεδυμένη με συνθετική ξυλεία τύπου OSB πάχους 18mm και με τελική επένδυση από κολλητές πλάκες  συνδυασμένων προγυαλισμένων δρύινων λωρίδων.

Σε τρίτο επίπεδο, θα γίνουν τοπικές επεμβάσεις συντήρησης των υφιστάμενων εξωτερικών ραμπών πρόσβασης προς τον εσωτερικό χώρο του Αμφιθεάτρου Τελετών και η τοποθέτηση φωτιστικών σωμάτων.