Hμερίδα “Greece and Iraqi Kurdistan: Common challenges and solutions”

Την 1η Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διεπιστημονική ημερίδα στο Πανεπιστήμιο Σουλαϊμανί στο Κουρδιστάν του Ιράκ σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας των δύο πανεπιστημίων. Από την πλευρά του ΠαΜακ συμμετείχαν ο  Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Περιφερειακών Σπουδών καθηγητής Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης και η Πρόεδρος του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών καθηγήτρια Φωτεινή Τσιμπιρίδου. Στην ημερίδα “Greece and Iraqi Kurdistan: Common challenges and solutions” συμμετείχαν από ελληνικής πλευράς και οι: επικ. καθηγητής Λάμπρος Μπαλτσίωτης (Πάντειο Παν.), Λεωνίδας Εμπειρίκος (Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών) και Μουράτ Ισσί (δρ. Παντείου Παν.).

Σε συνάντηση με τον πρόεδρο του Πανεπιστημίου Σουλαϊμανί καθ. Kosar Muhammad Ali υπογραμμίστηκε η βούληση για την περαιτέρω υλοποίηση του Μνημονίου Συνεργασίας.

Φωτογραφίες σε: https://univsul.edu.iq/en/news/2617/34-u-u