Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους σεισμόπληκτους σε Τουρκία και Συρία

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με την συμβολή του Γραφείου Περιβάλλοντος Πανεπιστημίου Μακεδονίας και της Ομάδας Δράσεων Αλληλεγγύης ΠαΜακ με αφορμή τις καταστροφικές συνέπειες του σεισμού στην Τουρκία και στη Συρία, με τις χιλιάδες των αστέγων και τραυματιών, στέκεται αρωγός στην προσπάθεια συγκέντρωσης τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης με στόχο την άμεση ανακούφιση των πληγέντων.

Ως ελάχιστη ένδειξη συμπαράστασης, συγκεντρώνουμε είδη πρώτης ανάγκης, τρόφιμα, ιατροφαρμακευτικό υλικό.

Ειδικότερα, τα είδη που συλλέγονται είναι:
  • Χειμερινά ρούχα για ενήλικες και παιδιά (παλτό-μπουφάν, αδιάβροχα, μπότες-γαλότσες, μπλούζες, παντελόνια, γάντια, κασκόλ, σκουφάκια, κάλτσες, εσώρουχα)
  • Τρόφιμα μακράς διάρκειας – κονσέρβες
  • Παιδικές τροφές
  • Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, αποστειρωμένες γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί κ.ά.)
  • Προϊόντα υγιεινής και καθαριότητας
  • Πάνες
  • Σερβιέτες
Στην προσπάθεια αυτή, θα συνεισφέρουν με την ενεργή συμμετοχή τους και το Γραφείο Περιβάλλοντος Πανεπιστημίου Μακεδονίας και η Ομάδα Δράσεων Αλληλεγγύης ΠαΜακ, με τη συμμετοχή φοιτητών και φοιτητριών όλων των Τμημάτων.

Τα προσφερόμενα είδη παραδίδονται από 13 Φεβρουαρίου έως 1 Μαρτίου 2023 στο ισόγειο του Πανεπιστημίου, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο για τον οποίο μερίμνησε το Γραφείο Περιβάλλοντος Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Τα είδη που θα συλλεχθούν θα μεταφερθούν από την ομάδα εθελοντών του Γραφείου Περιβάλλοντος και την Ομάδα Δράσεων Αλληλεγγύης στο χώρο συλλογής του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης, ώστε να αποσταλούν στις πληγείσες περιοχές.

Η βοήθειά μας είναι πολύτιμη!