Ανοιχτό Ετήσιο Σεμινάριο Υποψηφίων Διδακτόρων του Εργαστηρίου Ιστορίας Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης

Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Σχολή Οικονομικών και Περιφερειακών Σπουδών

Τμήμα Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών

Το Εργαστήριο Ιστορίας Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης διοργανώνει το Ανοιχτό Ετήσιο Σεμινάριο Υποψηφίων Διδακτόρων την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023 και ώρα 5μμ-9μμ. στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα παρακάτω:

Πρώτη συνεδρία (5μμ-6.30μμ)

Θέμης Βαλασιάδης «Η εγκαθίδρυση του βλάχικου μιλλέτ και το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως»

Θεοδώρα Βαλσάμου, «Η εικόνα του Εβραίου στη ρουμανική ιστοριογραφία. Εθνικισμός και Αντισημιτισμός στην Ρουμανία (19ος-20ος αι.)»

Μανώλης Ανδρουλάκης, «Το έργο του Mykhailo Hrushevsky ως σημείο καμπής της εθνικής ιστοριογραφία της Ουκρανίας»

Δεύτερη συνεδρία (7μμ-9μμ)

Μαντώ Αρβανίτη, «Αντιμετωπίζοντας την καχυποψία: Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία στον Ψυχρό Πόλεμο»

Δέσποινα Χαρίτου, «Στρατιωτική Αρχαιολογία, Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος και Μακεδονία»

Γιώργος Σακαγιάννης, «Κοινωνική και πολιτική τοποθέτηση του απόστρατου έλληνα αξιωματικού από τον μεσοπόλεμο στη μεταπολίτευση. Συγκριτική ανάλυση με αντίστοιχα κοινωνικά σώματα στις συμμαχικές και βαλκανικές χώρες»

Λάζαρος Βασιλειάδης, «Η μετάβαση από τη λενινιστική έννοια της αυτοδιάθεσης και της Νέας Οικονομικής Πολιτικής στο σταλινικό μοντέλο του ολοκληρωτισμού και τη "Μεγάλη Στροφή": Πώς επηρεάστηκε ο ελληνισμός της ευρύτερης περιοχής της Μαύρης Θάλασσας κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου»

Τρίτη Συνεδρία (9.00-9.30μμ)

Σχολιασμοί μεταδιδακτόρων Δ. Πατρωνίδου, Μουράτ Ισί

Συμπεράσματα: Δ. Σταματόπουλος, Β. Βλασίδης

Το σεμινάριο θα έχει υβριδική μορφή, διά ζώσης και εξ αποστάσεως, όσον αφορά στους ομιλητές, διά ζώσης όσον αφορά στο κοινό. Με χαρά θα σας δούμε εκεί.

Ο Διευθυντής του Εργαστηρίου Ιστορίας

Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης