Εγγραφές των εισαγομένων στις Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της ειδικής κατηγορίας των Αλλοδαπών-Αλλογενών (αποφοίτων Λυκείων εκτός Ε.Ε. και αποφοίτων Λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε.), για το ακαδημαϊκό έτος 2023- 2024

Από τη Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου έως και τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2023.

Ξεκινάει η εγγραφή των επιτυχόντων στα Τμήματα και τις Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την ειδική κατηγορία Αλλοδαπών – Αλλογενών αποφοίτων λυκείων εκτός ΕΕ και αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών – μελών της Ε.Ε.

Στις ίδιες ημερομηνίες εγγράφονται και οι εισακτέοι με την ως άνω κατηγορία ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 και 2022-2023 που δεν είχαν αποκτήσει τη βεβαίωση ελληνομάθειας, μπορούν να εγγραφούν μέσα στην προθεσμία εγγραφής των νεοεισαγόμενων φοιτητών με την οικεία ειδική κατηγορία, εφόσον προηγουμένως έχουν αποκτήσει τη βεβαίωση αυτή. Σε αντίθετη περίπτωση ο εισαγόμενος χάνει το δικαίωμα εγγραφής του.

Για την εγγραφή τους οι επιτυχόντες ή το νομίμως εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο, καταθέτουν στη Γραμματεία του Τμήματος (Κτίριο ΚΖ, ημιόροφος, γραφείο 8, μεταξύ 08:00-14:00) τα εξής δικαιολογητικά:

Σε περίπτωση που δεν μπορέσετε να έρθετε αυτοπροσώπως, μπορείτε να στείλετε τα δικαιολογητικά εγγραφής σας μέσω ταχυδρομείου ή courier στη διεύθυνση του Πανεπιστημίου (Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών, Εγνατίας 156, 546 36 Θεσσαλονίκη) μέχρι και τις 25/9/2023 (σφραγίδα ταχυδρομείου)