Επιτροπές και εκπρόσωποι Τμήματος


Επιτροπές / Όργανα Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής

και Εκπρόσωποι σε Συλλογικά Όργανα / Επιτροπές του Πανεπιστημίου

Ιούνιος 2020 

Κοσμητεία

  • Αλεξανδροπούλου Ευγενία (τομέας ευθύνης: Εξωστρέφεια)
  • Δριτσάκης Νικόλαος (τομέας ευθύνης: θέματα προσωπικού)
  • Γεωργιάδης Χρήστος (τομέας ευθύνης: 2ος και 3ος κύκλος σπουδών)
  • Στειακάκης Εμμανουήλ (τομέας ευθύνης: Πρόγραμμα Σπουδών)
  • Βεργίδης Κωνσταντίνος (τομέας ευθύνης: Εξοπλισμός, υποδομές, Εργαστήρια)

Συντονιστική Επιτροπή ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική

Για τα ακαδημαϊκά έτη 2020-2021 και 2021-2022

  • Γεωργιάδη Χρήστο, Καθηγητής -ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
  • Κίτσιο Φώτιο, Αν.Καθηγητή-ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
  • Ξυνόγαλο Στυλιανό, Αν.Καθηγητή
  • Κολωνιάρη Γεωργία, Μον. Επικ. Καθηγήτρια
  • Δασίλα Απόστολο, Μον.Επικ.Καθηγητή.

Ειδική Διατμηματική Επιτροπή ΠΜΣ «ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ»

  • Αλεξανδροπούλου Ευγενία, Διευθύντρια
  • Κασκάλης Θεόδωρος
  • Στειακάκης Εμμανουήλ
  • Ψάννης Κωνσταντίνος

Σ.Ε.ΔΙ.Σ. - Συντονιστική Επιτροπή Διδακτορικών Σπουδών

(Κανονισμός Διδακτορικών Σπουδών)

  • Βεργίδης Κωνσταντίνος, Διευθυντής
  • Μαντάς Μιχήλ
  • Πετρίδου Σοφία

Διευθυντές Εργαστηρίων

  • Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν: Βλαχοπούλου Μαρία
  • Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων Λογιστικής: Βαζακίδης Αθανάσιος
  • Εργαστήριο Πολυμέσων, Ασφάλειας και Δικτύωσης: Μαυρίδης Ιωάννης
  • Εργαστήριο Υπολογιστικών Μεθοδολογιών και Επιχειρησιακής Έρευνας: Σαμαράς Νικόλαος
  • Εργαστήριο Τεχνολογίες Συστημάτων Υπολογιστών και Δικτύων: Ρουμελιώτης Μάνος
  • Εργαστήριο Τεχνολογίας Λογισμικού και Δεδομένων: Ευαγγελίδης Γεώργιος

Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών

  • Σατρατζέμη Μαρία
  • Μαυρίδης Ιωάννης
  • Σαμαράς Νικόλαος
  • Ταμπούρης Ευθύμιος
  • Στειακάκης Εμμανουήλ

Εκπρόσωπος στην Επιτροπή Ερευνών

  • Βεργίδης Κωνσταντίνος (τακτικό μέλος)
  • Ψάννης Κωνσταντίνος (αναπληρωματικό μέλος)

ΜΟΔΙΠ

  • Σακελλαρίου Ηλίας

Υπεύθυνος/Εκπρόσωπος στην Πρακτική Άσκηση

  • Βαζακίδης Αθανάσιος

Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ)

  • Μαυρίδης Ιωάννης
  • Νικολαϊδης Ιωάννης
  • Σιφαλέρας Άγγελος
  • φοιτητής: Ματσαρίδης Ευστ.

Εκπρόσωπος στο Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βιου Μάθησης (ΚΕΔΙΒΙΜ)

  • Μαυρίδης Ιωάννης
  • Κίτσιος Φώτιος (Αναπληρωτής)

Επιτροπή Πιστοποίησης Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών

  • Ταμπούρης Ευθύμιος
  • Στειακάκης Εμμανουήλ
  • Σιφαλέρας Άγγελος

Επιτροπή Erasmus

  • Γεωργιάδης Χρήστος 
  • Ταμπούρης Ευθύμιος
  • Στειακάκης Εμμανουήλ

Επιτροπή Διεξαγωγής Κατατακτηρίων Εξετάσεων

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021

Α. Επταμελής επιτροπή, αποτελούμενη από τον Κοσμήτορα της Σχολής κ. Αλέξανδρο Χατζηγεωργίου, Καθηγητή και  από δύο μέλη ΔΕΠ του Τμήματος ως εισηγητές ανά μάθημα, ως εξής:

• Στο μάθημα «Διαδικαστικός Προγραμματισμός» τους κ.κ. Κασκάλη Θεόδωρο, Αναπληρωτή Καθηγητή και Σατρατζέμη Μαρία, Καθηγήτρια.

• Στο μάθημα «Συστήματα Υπολογιστών» τους κ.κ Στυλιανό Ξυνόγαλο, Αναπληρωτή Καθηγητή και Παπαδημητρίου Παναγιώτη, Επίκουρο Καθηγητή.

• Στο μάθημα «Γραμμική Άλγεβρα» τους κ.κ. Χρήστου-Βαρσακέλη Δημήτριο, Καθηγητή και Σοφία Πετρίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια.

 

Β.   Ως βαθμολογητές:

• Στο μάθημα «Διαδικαστικός Προγραμματισμός» τους κ.κ. Αμπατζόγλου Απόστολο, Επίκουρο Καθηγητή  και Κολωνιάρη Γεωργία, Μόνιμη Επίκουρη Καθηγήτρια.

• Στο μάθημα «Συστήματα Υπολογιστών» τους κ.κ. Ηλία Σακελλαρίου, Μόνιμο Επίκουρο Καθηγητή και Σταύρο Σουραβλά, Επίκουρο Καθηγητή.

• Στο μάθημα «Γραμμική Άλγεβρα» τους τους κ.κ. Γεώργιο Ευαγγελίδη, Καθηγητή και Άγγελο Σιφαλέρα, Αναπληρωτή  Καθηγητή.

 

Γ.   Ως αναβαθμολογητές ανά μάθημα, ως εξής:

• Στο μάθημα «Διαδικαστικός Προγραμματισμός» τον κ. Σαμαρά Νικόλαο,  Καθηγητή.

• Στο μάθημα «Συστήματα Υπολογιστών» την κ. Κολωνιάρη Γεωργία, Μόνιμη Επίκουρη Καθηγήτρια.

• Στο μάθημα «Γραμμική Άλγεβρα» τον κ. Ιωάννη Νικολαϊδη, Αναπληρωτή Καθηγητή.

 

Επιτροπή εγγραφής φοιτητών διαφόρων κατηγοριών

  • Πετρίδου Σοφία
  • Βεργίδης Κωνσταντίνος
  • Παπαδημητρίου Παναγιώτης

Επιτροπή Συντονισμού Εργαστηρίων, Εξοπλισμού και ΕΤΕΠ

  • Μαυρίδης Ιωάννης
  • Ψάννης Κωνσταντίνος
  • Μαμάτας Ελευθέριος
  • Παπαδημητρίου Παναγιώτης
  • Στογιάννης Δημήτριος

Επιτροπή Εξωστρέφειας

  • Στειακάκης Εμμανουήλ
  • Νικολαϊδης Ιωάννης
  • Ξυνόγαλος Στέλιος
  • Πετρίδου Σοφία
  • Φούσκας Κωνσταντίνος

Επιτροπή Διερεύνησης Νομικού Πλαισίου για φοιτητές με αναπηρία

  • Αλεξανδροπούλου Ευγενία
  • Σατρατζέμη Μαρία
  • Σακελλαρίου Ηλίας

Επιτροπή για τη χορήγηση βεβαίωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων αποφοίτων του Τμήματος Διοίκησης Τεχνολογίας

  • Αλεξανδροπούλου Ευγενία
  • Στειακάκης Εμμανουήλ
  • Νικολαίδης Ιωάννης

Επιτροπή ΠΜΣ στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική-αξιολόγησης οικονομικών των φοιτητών που αιτούνται απαλλαγή από τα τέλη φοίτησης

  • Γεωργιάδης Χρήστος
  • Δριτσάκης Νικόλαος
  • Βαζακίδης Αθανάσιος
  • Δασίλας Απόστολος
  • Σταυρόπουλος Αντώνιος

Συντονιστική επιτροπή ΠΜΣ στην Τεχνητή Νοημοσύνη και Αναλυτική Δεδομένων - Artificial Intelligence and Data Analytics (ΑΙDA)

  • Ρεφανίδης Ιωάννης, Διευθυντής
  • Χρήστου-Βαρσακέλης Δημήτριος, Αναπληρωτής Διευθυντής
  • Ευαγγελίδης Γεώργιος
  • Σαμαράς Νικόλαος
  • Σατρατζέμη Μαρία

Επιτροπή για θέματα θέσεων Ε.ΔΙ.Π. Τμήματος

  • Χατζηγεωργίου Αλέξανδρος,
  • Σαμαράς Νικόλαος,
  • Στειακάκης Εμμανουήλ

Επιτροπή Υποστήριξη φοιτητών ΑΜΕΑ στα πλαίσια της «Μονάδας Προσβασιμότητας για Άτομα με Αναπηρία» 

Μέλη ΔΕΠ
  • Βεργίδης Κωνσταντίνος
  • Πετρίδου Σοφία (αναπληρωματικό μέλος)

Διοικητικοί υπάλληλοι

  • Γκέσιου Τριάδα
  • Βαρέση Ηλιάνα (αναπληρωματικό μέλος)

Επιτροπή Παραλαβής Ειδών και Υπηρεσιών από απευθείας αναθέσεις του ΕΛΚΕ (για ποσά έως 20.000 € άνευ ΦΠΑ)

Τακτικά μέλη

  • Δασίλας Απόστολος
  • Σουραβλάς Σταύρος
  • Τρακατέλης Γεώργιος

Αναπληρωματικά μέλη

  • Σακελλαρίου Ηλίας
  • Κίτσιος Φώτιος
  • Κολωνιάρη Γεωργία