Αρμοδιότητες ΕΞ.Υ.Π.Π.

• Οι ΕΞ.Υ.Π.Π. υποχρεούνται να τηρούν για το Πανεπιστήμιο φάκελο. Στους φακέλους καταχωρούνται αντίγραφα κάθε υπόδειξης, έρευνας, μέτρησης ή εξέτασης που σχετίζεται με το Πανεπιστήμιο. Οι καταχωρήσεις αυτές πρέπει να καταγράφονται από την ΕΞ.Υ.Π.Π. και στα βιβλία που υποχρεούται να τηρεί το Πανεπιστήμιο.
  • Οι ΕΞ.Υ.Π.Π. τηρούν αναλυτικά δελτία παρουσίας του τεχνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας με το χρόνο απασχόλησής τους στο Πανεπιστήμιο, συγκεντρωτικό πίνακα των οποίων υποβάλλουν στην αρμόδια Γενική Διεύθυνση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, το πρώτο δεκαπενθήμερο κάθε εξαμήνου. Επίσης, συντάσσουν ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων την οποία υποβάλλουν στην παραπάνω Γενική Διεύθυνση, το πρώτο δίμηνο κάθε έτους.
  • Το προσωπικό της ΕΞ.Υ.Π.Π. υποχρεούται να τηρεί το επιχειρησιακό απόρρητο, που αφορά τόσο την ίδια όσο και την αναθέτουσα με την οποία συμβάλλεται.
  • Οι ΕΞ.Υ.Π.Π. υποχρεούνται να θέτουν στη διάθεση της αρμόδιας Επιθεώρησης Εργασίας, κάθε στοιχείο που ζητείται, για να αποδείξουν ότι είναι σε θέση να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνουν με βάση τη σύμβαση που υπογράφουν με την επιχείρηση.
  • Οι υποχρεώσεις και οι ευθύνες που αναλαμβάνει η ΕΞ.Υ.Π.Π., κατά κανένα τρόπο δε μεταφέρονται σε εργαζόμενους που απασχολεί.
  • Οι ΕΞ.Υ.Π.Π., προκειμένου να παρέχουν τις υπηρεσίες του τεχνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας, πρέπει να διαθέτουν το αναγκαίο προσωπικό με την απαιτούμενη επιστημονική εξειδίκευση και σε ικανό αριθμό, καθώς επίσης τα απαιτούμενα μέσα ή εξοπλισμό, ώστε να πληρούνται οι προϋποθέσεις της κείμενης νομοθεσίας για το σκοπό αυτό.
  • Εάν το Πανεπιστήμιο δεν διαθέτει τα απαιτούμενα μέσα ή εξοπλισμό για την εκπλήρωση των υποχρεώσεών της ΕΞ.Υ.Π.Π., όπως για διενέργεια μετρήσεων, εξετάσεων κ.λπ., οι ΕΞ.Υ.Π.Π. μπορούν να διαθέτουν δικά τους μέσα ή εξοπλισμό.